Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 21

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

21 A Komunikace a druhy komunikace

Komunikace = přijímání a odevzdávání informací při přímém nebo nepřímém sociálním styku. Vyplývá z potřeby člověka vyměňovat si informace s jinými lidmi. Je to podmínka sociální existence a základní lidská potřeba. Prostředek k vzájemnému ovlivňování osob. Umožňuje sociální interakci, která dělá z člověka společenskou bytost. Je součástí socializace. Předpokladem komunikace je znalost společného jazyka a pojmů ( informaci dostává pouze ten, kdo rozumí významu použitých prostředků).

Rozdělení

  1. Verbální komunikace - je sociální interakce při dorozumívání se mezi příslušníky téhož druhu. Předává se především prostřednictvím slov. Umožňuje užívání znaků a náznaků. Jimiž lze vyjádřit hodnotu sdělovaného obsahu. V mezilidské interakci se uskutečňuje především ve verbální formě, tedy ve formě řeči.

Komunikační symboly= jsou předměty, jevy, události, zvuky, znaky, které něco zastupují, něco nahrazují a obsahují v sobě informace (např. symbol WC, dopravní označení).

Njefrekventovanějším a nejvýznamnějším komunikačním symbolem je Řeč (psaná, mluvená) = je soustava znaků nebo chování (gesta, mimika), které mají funkci zprostředkovat informaci, něco oznámit. Široká škála komunikačních symbolů (matematická, chemická, zeměpisná, hudební). Význam každé informace je podmíněn nejen používanými symboly, ale i zkušenostmi.

2. Paralingvistika

Doprovází slova (hmm, slovní vsuvky, intonace, zabarvení hlasu)

Stojí na pomezí verbální a neverbální komunikace.

3. Neverbální komunikace

PROXEMIKA – vzdálenost mezi komunikujícími, vzdálenost, kterou dodržujeme při komunikaci, čím větší citový vztah, tím se vzdálenost zkracuje, když někdo vstoupí do našeho kruhu cítíme to jako ohrožení. Vzdálenost jsou ovlivněny věkem, společností a kulturou. Intimní zona – cca 60cm, těsná vzdálenost, pouštíme jen nejbližší, partnery a děti. Osobní zona – 60 – 120cm, rozhovory osobnějšího rázu, užší zona (rodina, přátelé), širší zona (kolegové, sousedé). Sociální zona – 120 360cm, běžná vzdálenost při úředních jednáních, vzájemný dotyk je nemožný, máme pocit bezpečí, když je velká máme pocit, že se nás to netýká (třída, schůze, diskuze, pohovory). Veřejná zona - nad 3,5m, při přednáškách, v divadle, zde se cítíme bezpečně, nic nás neohrožuje.

POSTUROLOGIE

Týká se držení těla a fyzický postojů. Sdělování prostřednictvím celého těla. Postavení celého těla = konfigurace. Vyjadřuje míru jistoty a sebevědomí člověka. Vyjadřuje přátelský nebo nepřátelský až agresivní postoj člověka. Konfigurace mezi komunikujícími může být souběžná nebo nesouběžná ( jeden je dominantní). Tato situace může vést až ke konfliktu. Člověk může svoji konfiguraci ovládnout ( hraná – stylizovaná konfigurace neodpovídá vnitřnímu prožitku).

Témata, do kterých materiál patří