Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PAMĚŤ- přednáška (1)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.59 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Typy paměti :

K procesu zapamatování, uchování a vybavení napomáhá i to, jaký druh paměti u člověka převládá.

  1. Názorný typ :

  1. Zrakový typ (vizuální) – někdo si více zapamatuje to, co vidí, co si může přečíst, do podrobnosti prohlédnout. V praxi například architekti, malíři…

  2. Sluchový typ( auditivní) – rychle se učí, co slyší, v praxi například hudebníci ( Mozarth),

  3. Pohybový (motorický)-někdo si zapamatuje dobře pohyby, pracovní pohyby, sportovní dovednosti, v praxi například tanečníci, baletky…

  1. Slovně – logický –někteří si nejlépe zapamatují a vybaví si myšlenky, pojmy a úsudky obsažené v přednášce, odborném článku- „mají dobré studijní výsledky ve škole“

  2. Emocionální- dobře si pamatuje citově zabarvené zážitky

Poruchy paměti :

  1. Hypermnézie – zvýšená funkce mozku, paměti (stále si pamatuje nové věci a staré věci zapomíná )

  2. Hypomnézie – snížená funkce paměti – stres, únava, nemoc

  3. Amnézie – je částečná nebo úplná ztráta paměti. V paměti jsou mezery na určité časové úseky, nebo obsahy- například při pokročilé demenci, úrazy hlavy, CMP, otřes mozku

  4. Dysmnézie – porucha přesnosti paměti, u starých lidí – pseudoreminiscence – nepřesné vzpomínání, porucha přesnosti paměti např. vzpomínky na rodinný výlet – liší se z pohledu otce, prarodičů…

Rozvíjení paměti, trénink paměti

Pomocí cvičení a činností, křížovky, rébusy, kvízy. Senioři - výborně si pamatují informace z mládí- svatba, válka, škola, práce, ale bezprostřední zážitky a informace si obtížně pamatují a vybavují – např. snídaně, uložení léků….Každý pokyn seniorům vícekrát opakujeme, můžeme mu to napsat, dát na noční stolek … U seniorů můžeme využít i reminiscenční terapii – využití vzpomínek –předkládají se seniorům dobové fotografie, filmy pro pamětníky, jejich věci apod. – trénuje se paměť ( např. i představy, fantazie, myšlení, vnímání..) na základě vzpomínání. Někteří navštěvuji univerzity třetího věku. U vážnějších poruch paměti – využívat různé smysly- vůně čerstvé kávy, vůně květin- vyvolávají vzpomínky.

Témata, do kterých materiál patří