Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSYCHOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

PSYCHOLOGIE

1. ÚVOD

1.1 Definice a předmět psychologie

Psychologie (z řeckého psýché – duše a logos – věda) je přírodně-společenská věda o psychických jevech (prožívání) a jejich vnějších projevech, tedy chování (u člověka jednání, řeč a výraz). Zabývá se duševními jevy u člověka a živočichů (diskuse se vedou i o rostlinách), a to jak jejich objektivními, vědecky zaznamenatelnými projevy, tak i subjektivními prožitky. Studuje jednotlivé psychické procesy (např. vnímání, myšlení, emoce) i celky – psychické dispozice (osobnosti).

1.1.1 Povaha psychologie a systém psychologických disciplín

Povaha psychologie vyplývá z jejího předmětu. Jako (asi jediná) je vědou přírodně-společenskou, přičemž přírodovědecké způsoby zkoumání se mohou uplatňovat jen v omezené míře (což vyplývá ze subjektivity lidské psychiky).

1.1.1.1 Teoretické disciplíny

Obecná psychologie zkoumá obecné zákonitosti psychického dění, neohlíží se na individuální rozdíly mezi lidmi a zajímá se o to, co je společné všem (vnímání, myšlení, učení, motivace, emoce ...).

Psychologie osobnosti se zabývá podobnostmi a odlišnostmi mezi lidmi, funkčním systémem osobnosti a ontogenezí osobnosti.

Vývojová psychologie studuje změny v psychice člověka, které probíhají v čase.

Sociální psychologie je na pomezí psychologie a sociologie - zkoumá vliv skupin a společnosti na jednotlivce.

Psychopatologie popisuje druhy psychických poruch a vysvětluje příčiny jejich vzniku.

1.1.1.2 Aplikované disciplíny

Pedagogická psychologie se snaží o nalézání a prosazování účinných forem vyučování a hledání optimální organizace školství.

Klinická psychologie hledá pomoc při duševních onemocněních i pomoc při léčbě somatických nemocí ovlivňováním psychického stavu pacienta.

Psychologie práce zkoumá předpoklady uchazečů o práci, vliv vnějšího pracovního prostředí na výkon a spokojenost pracovníků.

Forenzní (soudní) psychologie aplikuje psychologické poznatky při vyšetřování trestné činnosti.

Dílčích praktických psychologických disciplín lze samozřejmě nalézt celou řadu (psychologie reklamy, psychologie handicapovaných jedinců atd.).

1.1.1.3 Speciální psychologické disciplíny

Psycholingvistika studuje vzájemný vztah myšlení a řeči.

Psychofyzika zkoumá podněty a jejich počitkové a vjemové kvality.

Farmakopsychologie sleduje účinky chemických látek na psychiku.

1.1.2 Přístupy v psychologii

V psychologii se uplatňují dva rozdílné přístupy - objektivisticko-technokratický a humanisticko-rozumějící.

1.2 Teorie psychiky

Psychika je chápána jako specifická funkce zajišťující od určitého stupně vývoje přežití organismů. Udržovala a rozšiřovala ty z vlastností, které se v přírodním výběru osvědčily.

Psychické a fyziologické funkce organismu jsou funkčně propojeny. Psychologie proto úzce spolupracuje s přírodními vědami, zkoumá souvislosti mezi projevy duševního života a funkcemi mozku a nervového systému, se sociologií, kulturní antropologií, pedagogikou a lékařstvím (zejména psychiatrií, pediatrií, neurologií a psychosomatikou).

Témata, do kterých materiál patří