Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSYCHOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Důležitými termíny je id, ego a superego.

Id (ono) je nejprimitivnějším jádrem naší psychiky, přítomným od narození. Je tvořeno z pudů. Je iracionální a řídí se principem slasti, ve svém usilování o slast se nestará o potřeby jiných lidí. Funkce id jsou vždy nevědomé. Ztělesněním idu je kojenec.

Ego (já) se tvoří ze zkušeností člověka jako jedince. Je racionální, rozhoduje o tom, které impulzy z id budou uspokojeny, je tedy jakýmsi "manažerem" chování. Funkce ega jsou vědomé.

Superego (nadjá) je egem - ideálem, plní funkce vychovatele a svědomí, reprezentuje hodnoty společnosti.

Psychická onemocnění podle psychoanalytiků vychází z podvědomě potlačených konfliktů (zejména sexuálních) a jejich vlivu na duševní stav a chování.

Psychoterapie vyplývající z psychoanalýzy je založená na odhalování a uvědomování podvědomých konfliktů technikou volných asociací pacientem a jejich interpretací psychoterapeutem. Druhou cestou k podvědomí je analýza snů.

Následovníci Freuda rozvinuli různé variace původní podoby tohoto směru. Společný je jim kritický odstup od původního pojetí psychoanalýzy S. Freuda, odmítají dominanci sexuálního pudu.

1.4.2.2 Analytická psychologie Carla Gustava Junga

Já (ego) není pro Junga pevný a stálý bod, je sice ústředím vědomí, ale jeho funkce může být při různých příležitostech různá.

Nevědomí je termínem, který volí Jung záměrně namísto podvědomí. Není prý jen pod, ale také nad vědomím. Nevědomí se dělí na osobní a kolektivní. Někteří z psychologů ještě navíc razí představu nevědomí malé skupiny lidí, tzv. rodinného nevědomí.

Osobní obsahuje ztracené vzpomínky, potlačené (protože z pohledu ega trapné) představy a obsahy, které nejsou k uvědomění ještě dostatečně zralé. Nevědomí tedy není jen místem minulých dějů, ale i místem aktivity pro budoucnost. Souhrn osobního nevědomí Jung nazývá komplexy (emocionálně zabarvené konglomeráty myšlenek).

Obsahem kolektivního nevědomí jsou archetypy - pravzory, dispozice k určitému uspořádání zkušeností. Jung je přirovnává k instinktům. Jako je instinkt nevědomě ovlivňovaný, fyziologický popud, archetyp je nevědomě ovlivňovaný psychologický popud. Archetyp může být vyjádřen snem nebo halucinací.

Propracované jsou archetypy stínu, animy a anima, persony.

Extraverzi a introverzi chápe Jung jinak než ostatní psychologové. Podle Junga jsou oba postoje vlastní všem lidem. Jestliže je jeden vědomý, bude druhý nevědomý.

Originální je Jungův pohled na psychická onemocnění – hovoří o možnosti "psychické infekce".

Carl Gustav Jung (1875–1961)

Švýcarský psychiatr, psycholog, profesor na univerzitě v Curychu a Basileji. Zajímal se o mytologické, náboženské, okultní vědy, mystiku a symboliku různých kultur. Z díla: Analytická psychologie, Archetypy kolektivního nevědomí.

Témata, do kterých materiál patří