Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PSYCHOLOGIE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (152 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Ve 2. pol. 20. stol. se výrazně antropocentrická orientace psychologie odrazila ve vzniku nového vědního oboru etologie, který navázal na behavioristické výzkumy v oblasti chování zvířat. Etologie se snaží zkoumat chování zvířat v jejich přirozeném životním prostředí. Zvláštním oborem je etologie člověka, která chce zkoumat vrozené formy lidského chování a jejich socio-kulturní modifikace. Za zakladatele etologie je považován Konrad Lorenz.

1.3 Metodologie a metody psychologie

Psychologové užívají tři základní metody - přirozené, řízené (např. ve spánkové laboratoři) a zúčastněné pozorování, laboratorní, terénní a kvaziexperiment (experiment bez jakékoli kontroly proměnné, např. zavedení a sledování televize tam, kde doposud nebyla) a introspekci (některými psychology je sebepozorování jako vědecká metoda zpochybňována). Dále mohou užít metodu dotazování (kde ale hrozí nebezpečí nepravdivých údajů), případové studie - kazuistiky (analýza projevů jednotlivce) a hodnocení skupiny.

1.4 Vývoj psychologie

Psychologické koncepce vždy vznikaly v souvislosti s rozvojem dalších věd, hlavně filozofie. Až do poloviny 19. století jsou psychologické teorie součástí filozofických učení.

V 19. století se psychologie začala vyučovat na lékařských fakultách. Právě díky medicínskému přístupu k problému vzrostl význam fyziologie a tím i význam experimentální psychologie. Psychologie se vyděluje z filozofie a stává se samostatnou vědou. Velkou zásluhu na tom měl Wilhelm Wundt, německý fyziolog a psycholog, který roku 1879 založil na univerzitě v Lipsku první ústav pro experimentální psychologii. Někteří autoři považují za důležitý rok 1860, ve kterém vyšla kniha Základy psychofyziky od Gustava Theodora Fechnera.

Wilhelm Wundt (1832 - 1920)

Německý fyziolog, psycholog a filozof, zakladatel experimentální psychologie, propagátor introspekce. Z díla: Psychologie národů, Příspěvky k teorii smyslového vnímání.

Gustav Theodor Fechner [fechnr] (1801 - 1887)

Německý filozof, psycholog a estetik. Lidskou psychiku chápal jako mezistupeň mezi nižší psychikou vegetativní a vyššími duchy nebeských těles. Z díla: Zendavesta čili Nebeské věci a jejich protějšky, Základy psychofyziky.

Tehdejší experimenty v psychologii byly zaměřeny především na problematiku vnímání. Hledal se fyziologický korelát ke každému duševnímu jevu. V praxi to znamenalo silnou tematickou redukci, se kterou se mnoho psychologů nebylo ochotno smířit. Výsledkem toho byl vznik a koexistence různých psychologických škol a koncepcí. Jejich základní rozdělení je možné provést po linii skupiny environmentalistických teorií (přeceňujících význam učení, sem náleží reflexologie, behaviorismus a neobehaviorismus), skupiny nativistických teorií (přeceňujících význam vrozených dispozic, sem náležejí varianty hlubinné psychologie) a skupiny interakcionistických a individualistických teorií (humanistická psychologie), vyvažujících jednostrannost prvních dvou.

Témata, do kterých materiál patří