Sny
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.
Ovšem většina lidí se po zjištění, že sní, probudí. Tak je lepší zůstat v klidu a nesoustředit se na své iluzorní tělo, jelikož tato pozornost by se mohla obrátit v fyzickému (reálnému) tělu.
BAREVNÉA ČERNOBÍLÉ SNY
Asi80% dobrovolníků těsně po probuzení tvrdilo, že jejich sny jsou barevné přesně tak, jak barevný je svět kolem nás.Přibližně 10 % lidí má sny pouze v černé a bílé. To tvrdila studie z roku1915Po roce1950Rok1960 zase přišel s výsledky opačnými – více se nám prý zdají sny barevné.
V současné době je pouze 4,4 % snů lidí do 25 let v černobílém provedení. Nedávný výzkum uvedl, že měnící se výsledky mohou být spojeny s přechodem z černo-bílých televizí na barevné.V podstatě je nepochopitelné proč by měli být sny jen černobílé. Černobílý býval sice film ve svých počátcích, ale jednalo se jen o umělý záznam obrazu. A sny nekopírují bezbarvou realitu věcí. Ovšem sny velmi rychle zapomínáme a jako první se ze všeho vytrácí barva.
MUŽI A ŽENY
Muži mají tendenci snít o jiných mužích. Přibližně 70 % postav v jejich snech jsou jiní muži. Na druhou stranu, ženský sen obsahuje stejný počet žen a mužů. Muži mají také daleko více agresivnější sny, než jejich ženské protějšky.
JASNOVIDECKÉ SNY
Výsledky několika rozsáhlých výzkumů naznačují, že 18 % lidí zažilo alespoň jednou jasnovidecký sen a 70 % zažívá pravidelně tzv. deja’vu. Procento osob, které se domnívají, že mělo jasnovidecký sen je ještě vyšší, pohybuje se od 63 % do 98 %.
PAMATOVÁNÍ SNŮ
Je dokázáno, že každý normální člověk má za noc 8 až 10 snů, přestože asi 8% žen a 15% mužů tvrdí, že sny nemívají.Avšak nejméně 42% žen a 25% mužů si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen. Téměř nikdo si však nedovede své sny logicky vyložit. Přestože si mnoho lidí nevybavuje své sny, záznamy jejich REM spánku dokazují, že i oni sní stejně jako ti, kteří si své sny pamatují. Takže pokud se vzbudí člověk, který „nikdy nesnil“ v REM fázi spánku, bude si schopen vybavit svůj sen.
Jednou z možností rozdílů ve výbavnosti snů je to, že ti, kteří si své sny nevybavují, si je zkrátka hůře zapamatovávají než ostatní. Byl rovněž vyvrácen názor, že by ženy měli sny častěji než muži, nebo činorodí lidé častěji než pasivní.Ovšem jiná hypotéza předpokládá, že někteří lidé se uprostřed REM spánku snadněji probouzejí a tudíž jsou schopni si vybavit více snů než ti, kteří spí hlouběji. Nejčastěji přijímaná hypotéza objasňující výbavnost snů, se zakládá na myšlence, že rozhodujícím faktorem je to, co se stane při probuzení. Pokud nenastane krátké období po probuzení bez vyrušení, k zapamatování snu nedojde.
JAK SI ZAPAMATOVATSVÉSNY
Považujme své sny za potenciální zdroje moudrostí, řešení problémů, inspirace...