Sny
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu RTF.
Z nočních děsů se člověk téměř vždy probudí, zatímco z noční můry nemusí. Noční děs lze pokládat za dočasnou poruchu nervového systému, za poruchu v celkové ekonomii fyziologických regulačních mechanismů. Noční děs má kratší trvání (asi 1-2 minuty) než noční můry. Noční děsy se také objevují brzy po usnutí, přibližně za půl hodiny. Zatímco noční můry mohou trápit člověka v každém věku, noční děsy se nejčastěji vyskytují v dětství. Noční děsy jsou charakteristické svou neovladatelnou výbušností: vyvolávají silnou, neovladatelnou úzkost a panickou reakci organismu. Nebývá neobvyklé značné zvýšení autonomních funkcí- srdeční tep dosáhne až 200 úderů za minutu. Noční děs mívá také za následek až chaotickou pohyblivost a je doprovázen až hrůzostrašnými výkřiky. Na spáče, který se probudil ze svého nočního děsu, hned tak nezapomeneme. A to, že se takový člověk posadí, nebo se začne procházet, není nic neobvyklého. Z nočního děsu si člověk téměř nic nepamatuje. Mysl člověka, probuzeného nočním děsem je značně zmatená- je to především dočasná porucha nervově vegetativního systému. Epizody prožité hrůzy zachovávají v paměti jen jakoby velmi vzdálenou a značně vybledlou vzpomínku. Zpravidla nic konkrétního. Noční můry mají oproti tomu bohatší obsah.
LUCIDNÍ SNY
Lucidní sny jsou zvláštním typem snů, během nichž si daná osoba jasně uvědomuje, že sní. Tato skutečnost je pro tyto stavy zcela charakteristická a je tedy právě tím, čím se lucidní sny odlišují od běžných snů. Zjištění, že se naše vědomí nachází ve stavu snění, zatímco tělo spí, je totiž doslova odrazovým můstkem jak k vědomému prožívání mnoha neobvyklých zážitků dle naší vlastní fantazie, tak pro nejrůznější způsoby zkoumání jevu samotného přes poznání jeho základních charakteristik až po řadu mnoha praktických využití.
Pokud chce člověk docílit toho, aby sen rozpoznal od reality, musí provést „test reality“. Způsobů jak docílit lucidních snů je skutečně mnoho. Někdy se stačí zaměřit na věci, které víme, že se v reálné světě skutečně nevyskytují a díky nim si uvědomit, že se jedná pouze o sen. Další doporučovaná metoda je podívání se na hodinky. Její podstatou je prosté pozorování hodinek. Ve snu totiž čas nemá žádnou hodnotu. Pokud se tedy podíváte na čas zobrazený na vašich hodinkách, poté zvednete oči a následně čas na hodinkách opět zkontrolujete, čas na hodinkách se obvykle změní. To značí, že se jedná o sen. Například tak místo hodnoty 18:50 uvidíte při dalším pohledu 18:45, 18:59 nebo třeba 22:00. Jestli se tak stane, máte jistotu, že sníte.
Pokud máte shodou okolností ve svém snu po ruce nějakou knihu, můžete zkusit obdobný test. Stačí jen dvakrát po sobě přečíst libovolný odstavec. V případě snu nebude následně čtená pasáž zcela shodná s předchozí verzí. Možná ji dokonce na dané stránce už ani nenaleznete. Tato metoda je údajně ještě více efektivní než pokus s hodinkami, v praxi je však obvykle obtížné poblíž nějakou knihu najít.