Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Neetická práce v oděvním průmyslu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (823 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

GYMNÁZIUM BRNO, TŘÍDA KAPITÁNA JAROŠE

ZÁVĚREČNÁ PRÁCE

BRNO 2017 KAROLÍNA RYŠAVÁ

Neetická práce v oděvním průmyslu

Závěrečná práce

Vedoucí práce: Vypracovala: Aleš Pospíšil Karolína Ryšavá

Brno

Čestné prohlášení

Prohlašuji, že jsem práci: „Neetická práce v oděvním průmyslu“ vypracoval/a samostatně a veškeré použité prameny a informace uvádím v seznamu

použité literatury.

V Brně dne: 23. 2. 2017

……………………………………..

podpis

Obsah

  1. Čestné prohlášení

  2. Úvod

  3. Samotná práce

    1. Lokalizace a vymezení problému sweatshopů

    2. Práce a pracovníci ve sweatshopech

3.2.1 Organizace bojující za zlepšení podmínek

  1. Jednotlivé oděvní koncerny

  2. Pohled západní společnosti na problém – dotazník (praktická část)

3.4.1 Vzniklé dokumenty a zajímavé práce o problému sweatshopů

  1. Řešení problému? + závěr

  1. Zdroje, citace

2. Úvod

V této práci, která je vypracována jako závěrečná práce na Gymnáziu Brno, tř. Kpt. Jaroše, se chci věnovat neetické práci v módním/oděvním průmyslu.

V průběhu výroby, prezentace i prodeje oděvů je několik kritických bodů, ve kterých je neeticky, až na hranici zákona zacházeno s lidmi, zaměstnanci. Pokud začnu od začátku řetězce produkce, tak to je získávání materiálu – např. bavlníkové plantáže, ve kterých je používáno postřiků, které jsou nebezpečné zdraví dělníku, zde mluvíme hlavně o zemích v Africe. Posuneme-li se dále, tak jsou to otřesné nehumánní podmínky, ve kterých je oblečení vyráběno. Zde se hlavně o tzv. země třetího světa, země rozvojové, kde se velmi často jedná i o práci dětskou. Jdeme-li dále v řetězci, tak se dostáváme k prezentaci nových módních kolekcí na přehlídkových molech – modelky, které jsou módními značkami nuceny k často nezdravému životnímu stylu, až poruchám příjmu potravy za cílem extrémní hubenosti. A dostáváme se ke koncovému procesu – tím je prodej oblečení spotřebitelům. Velké řetězce si mohou dovolit zacházet se svými zaměstnanci na pobočkách – prodavačkám, uklízečkám atd. způsobem, který si drobní prodavači dovolit nemohou (samozřejmě záleží na právu dané země, ve které koncern pobočky má).

Nicméně v této práci se chci zabývat téměř počátečním procesem – výrobou oblečení.

Pro tento způsob výroby – tedy výroba v nelidských podmínkách, často dětská práce, či využívání moderních otroků – lidí placených minimálně nebo vůbec, lidí donucených proti jejich svobodné vůli – má název. Sweatshop.

3. 1 Lokalizace a vymezení problému sweatshopů

První sweatshopy na světě vznikaly již v polovině 19. století v dnešním „západním“ světě. Název samotný vznikl z původního zacílení této výroby a tou byla výroba svetrů, ang. sweater. Na přelomu 19. a 20. století se tyto výrobny začaly stahovat kolem rapidní rychlostí rostoucích měst – ať už Londýna, či New Yorku – pracovali v nich imigranti stěhující se do nových měst a působily v rozvíjejících se oblastech světa. A tohle zůstalo pro sweatshopy přízračné dodnes – sweatshopy jsou běžným typem výroby v dnešních rozvojových zemích.

Témata, do kterých materiál patří