Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Právní úprava účetnictví v ČR

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (74 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Manko nad normu

zaviněné - pohledávka za zaměstnancem

nezaviněné - živelné pohromy, vykradení - hradí pojišťovna)

Strhnout manko z platu zaměstnance, může zaměstnavatel je tehdy, pokud se zaměstnancem podepsal dohodu o hmotné odpovědnosti a škoda nepřesahuje 4 měsíční platy. (dohoda o hmotné odpovědnosti je kolektivní - 3 prodavačky). V jiném případě musí strhávání manka schválit soud.

VI. část: Úschova účetních písemností

úschova 10 let

co se týká zaměstnanců 20 let

VII. část: Jak velké jsou pokuty za nedodržení zákona o účetnictví, použití výpočetní techniky

Pokuta za nedodržení účetního zákona 500 000 - 1 000 000,- Kč

Základní zásady účetnictví:

Účetní zásady vycházejí z předpokladu:

  • nepřetržitosti provozu účetní jednotky v obdobích po sobě následujících

  • nezávislosti jednotlivých účetních období, založené na postupech umožňujících vyjádřit veškeré skutečnosti související s daným účetním obdobím

  • definování účetního období (kalendářní rok)

  1. Zásada účetní jednotky – vymezení účetní jednotky jako relativně uzavřeného celku, za který je vedeno účetnictví, a za které je sestavována účetní závěrka.

  2. Zásada nepřetržitosti trvání účetní jednotky – vyplývá povinnost vedení účetnictví v období po sobě následujících od vzniku až do zániku ÚJ. Jestliže není zajištěno trvání ÚJ, je nutno přistupovat jinak při oceňování majetku.

  3. Zásada nezávislosti jednotlivých účetních období – ÚJ zaznamenává účetní případy do období, s nímž časově a věcně souvisí, to znamená v den uskutečnění. Účetní období je 1 rok. Dodržování zásady nezávislosti účetního období vyvolává nutnost náklady a výnosy časově rozlišovat.

  4. Zásada objektivity účetnictví – to znamená vést účetnictví úplně, průkazně a správně, aby věrně zobrazovalo předmět účetnictví (zobrazení majetku, závazků, jmění, nákladů a výnosů, hosp. výsledku)- úplné účetnictví (zaúčtovat všechny účetní případy v účetním období) – průkazné účetnictví ( doloženy všechny účetní případy a zápisy o nich inventarizací majetku a závazků) – správné účetnictví ( nebyly porušeny povinnosti uložené zákonem)

  5. Zásada bilanční kontinuity – návaznost konečných stavů a počátečních stavů mezi jednotlivými účetními obdobími. Nelze měnit způsoby oceňování, odepisování, účtování.. v průběhu účetního období. Účetní závěrku tvoří rozvaha (bilance), výkaz zisků a ztrát a příloha. Výsledky účetní závěrky jsou používány pro potřeby FÚ, banky, společníků, orgánů účetní jednotky…

  6. Zásada oceňování majetku a závazků – správnost účetnictví a věrné zobrazení předmětu účetnictví jsou závislé na reálném ocenění majetku a závazků. Používá se tzv. historických cen. Aktiva se oceňují v okamžiku pořízení v pořizovacích, reprodukčních cenách, ve vlastních nákladech atd.

  7. Zásada opatrnosti – souvisí s reálným oceněním. Do ocenění musíme promítnout rizika, ztráty, znehodnocení, které jsou ÚJ známy při sestavování účetní závěrky. Je promítnuta do osnovy především tvorbou rezerv a OP.

  8. Zásada zákazu kompenzace – je zakázáno vzájemné vyrovnání aktiv a pasiv, nákladů a výnosů nebo příjmů a výdajů.

  9. Zásada stálosti metod v běžně vedeném účetnictví především ve vztahu ke

Témata, do kterých materiál patří