Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.6 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

13. Zúčtovací vztahy – pohledávky z obchodního styku

  • Charakteristika zúčtovacích vztahů a jejich členění

ve 3. účt. tř. se zobrazují zúčtovací vztahy podniku k vnějšímu okolí, které se projevují jako pohledávky a závazky

podstatou vzniku obchodních pohledávek a závazků je časový nesoulad mezi okamžikem provedení výkonů (tj. dodávky výrobků, poskytnutí služeb) a okamžikem úhrady těchto výkonů

Pohledávka je nárok ÚJ na úhradu peněžní částky od dlužníka, ÚJ vystupuje v roli věřitele, typickým příkladem je vystavená faktura odběrateli, kterou má dlužník uhradit ve smluvené lhůtě, přijatou platbou od dlužníka pohledávka zaniká

Pohledávky účtované ve 3. účt. tř. mohou být dlouhodobé i krátkodobé povahy, zatímco závazky se zde evidují výhradně krátkodobé (dlouhodobé 4. účt. tř.)
V UCE podnikatelského subjektu nelze v zásadě kompenzovat pohledávky a závazky. Výjimku tvoří pouze vzájemné vyrovnání pohledávek a závazků mezi dvěma stejnými subjekty, ve stejné měně a se splatností do 1 roku. Tento vzájemný zápočet musí být stvrzen oběma obchodními partnery písemně.

U pohledávek a závazků se musí určit správně den uskutečnění UCE případu, např. u pohledávek za odběrateli je to den splnění dodávky.

Doba splatnosti pohledávek a závazků není řešena právními předpisy, proto je nutná dohoda doby úhrady mezi obchodními partnery v obchodní smlouvě. Při nedodržení doby splatnosti vzniká dodavateli nárok na úrok z prodlení, a to na základě penalizační faktury.

3. účtová třída je uspořádána tak, aby umožnila podniku sledovat:

  • pohledávky z obchodních vztahů (31. účtová skupina), tj. zejména dlouhodobé a krátkodobé pohledávky za odběrateli, poskytnuté zálohy dodavatelům (kromě záloh na dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek)

  • krátkodobé závazky z obchodních vztahů (32. účtová skupina), tj. zejména krátkodobé závazky vůči dodavatelům, přijaté zálohy od odběratelů

  • zúčtováni se zaměstnanci (33. účtová skupina), tj. zejména závazky z dosud nevyplacených mezd (včetně zúčtování sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění)

  • pohledávky a závazky ve vztahu ke společníkům, členům družstva a účastníkům sdružení (35. a 36. účtová skupina)

  • ostatní pohledávky a závazky (37. a 38. účtová skupina) například pohledávky z prodeje podniku nebo jeho části, pohledávky z pronájmu podniku nebo jeho části, pohledávky z titulu náhrady mank a škod apod.

Obchodní pohledávky a závazky lze členit podle těchto hledisek:

  1. podle doby splatnosti – na krátkodobé (sjednaná doba splatnosti do 1 roku) a dlouhodobé (nad 1 rok)

  2. podle místa vzniku – na tuzemské a zahraniční

  3. podle jednotlivých odběratelů a dodavatelů – toto hledisko je zajišťováno v podobě tzv. saldokonta. Aby ÚJ měla přesnou evidenci o svých pohledávkách a závazcích, vede k jednotlivým syntetickým účtům, na nichž tyto pohledávky a závazky sleduje, podrobnou analytickou evidenci. Podle počtu dokladů je tato evidence organizována různým způsobem. Většinou se zřizuje pro každého věřitele a dlužníka samostatný analytický účet (konto), jehož zůstatek (saldo) udává výši pohledávky nebo závazku. Soubor těchto analytických účtů nazýváme saldokonto.

Témata, do kterých materiál patří