Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politický systém dánska

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (46.43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Současnou královnou je Markéta II. Na trůně usedla v roce 1972 a sídlí v Amalienborgu.

Moc zákonodárná

Moc zákonodárná přísluší parlamentu, který je v Dánsku od roku 1953 jednokomorový. V tomto roce zrušila druhá úprava ústavy komoru zvanou Landstieg a zůstala komora s názvem Folketing. Ten spolu s vládou sídlí v Christiansborgu.

Folketing má 179 členů, z nichž 2 křesla náleží Grónsku a 2 Faerským ostrovům. Poslední volby se konali v roce 2015. V nich překročilo 2% klauzuli 9 stran a staly se tak členy parlamentu. Nejvíce křesel získali sociální demokraté, v celkových součtech ale vyhrál opoziční blok v čele s konzervativně liberální stranou Vestré.

Moc výkonná

Exekutivu představuje vláda v čele s premiérem. Lídr vítězné strany je pověřen jako královský vyjednávač a má za úkol sestavit vládu. Královně poté sděluje jméno premiéra a ta ho oficiálně potvrdí. Vláda se odpovídá parlamentu. Vzhledem k tomu, že v Dánsku funguje princip negativního parlamentarismu, je umožněn vznik menšinových vlád.

Současnou vládu tvoří koalice 3 stran:

premiér Lars Løkke Rasmussen (V) ministr zahraničních věcí Anders Samuelsen (LA) ministr spravedlnosti Søren Pape Poulsen (K) ministr financí Kristian Jensen (V) ministr obrany Claus Hjort Frederiksen (V) ministr hospodářství a vnitra Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA) ministryně pro rozvojovou spolupráci Ulla Tørnæs (V) ministr pro zaměstnanost Troels Lund Poulsen (V)

ministryně pro rybolov a rovné příležitosti

ministryně pro spolupráci se svými partnery

Eva Kjer Hansen ministryně pro přistěhovalectví a integraci Inger Støjberg ministr pro energetiku, zásobování a klima Lars Christian Lilleholt ministryně zdravotnictví Ellen Trane Nørby (V) ministryně pro veřejné inovace Sophie Løhde (V) ministr po daně Karsten Lauritzen (V) ministryně pro děti a sociální věci Mai Mercado

Moc soudní

Dánský soudní systém se skládá z:

  • Nejvyššího soudu

  • dvou vrchních soudů

  • Námořního a obchodního soudu

  • Katastrálního soudu

  • 24 okresních soudů

  • soudů Faerských ostrovů a Grónska

  • Rady pro udělování souhlasu s podáním opravného prostředku

  • Zvláštního soudu pro kárné řízení a obnovu řízení v trestních věcech

  • Dánské rady pro jmenování do soudních funkcí a

  • Dánské soudní správy

Správa soudů

Soudy jsou spravovány Dánskou soudní správou, která byla zřízena jako nová nezávislá instituce 1. července 1999. Tento orgán zajišťuje řádnou a odpovídající správu finančních prostředků, zaměstnanců, budov a IT soudů a Rady pro udělování souhlasu s podáním opravného prostředku.

Dánskou soudní správu řídí správní rada a ředitel. Dánská soudní správa spadá pod Ministerstvo spravedlnosti, avšak ministr nemá žádnou pravomoc udílet Dánské soudní správě pokyny a nemůže měnit její rozhodnutí.

Správní rada je hlavou výkonné moci a je obecně odpovědná za činnost Dánské soudní správy. Ředitel – kterého jmenuje a může odvolat správní rada – odpovídá za každodenní řízení. Ředitel nemusí mít právnické vzdělání.

Témata, do kterých materiál patří