Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Víno a vinařství na Moravě - Seminární práce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (277.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Úvod

Letošní práci do Zbožíznalství na téma víno jsme nazvaly Víno a vinařství na Moravě. Opět jsme pracovaly ve stejné pracovní skupině jako loni a to: ....... . Práce obsahuje mnoho užitečných informací o víně a vinařství jak už historii tak praktické věci jako členění vína, co dělá vinař po celí rok a jak víno udělat.

Použitá literatura:

Encyklopedie vína (Vilém Kraus, Zdeněk Kuttelvašer, Bohumil Vurm)

Zbytek informací byl čerpán z internetu.

Práce neprošla žádnou jazykovou úpravou.

Obsah:

2. Obsah

3. Význam vinařství

4. Trocha historie, Copak ti vinaři dělají

7. Výroba červeného vína

9. Výroba bílého vína

10. K čemu se hodí jaké víno

Význam vinařství

Pěstováním vinné révy se zabývá lidstvo už po mnoho staletí a má k němu zejména v jižních zemích vřelé vztah. Práce na vinici je prací zodpovědnou, často vysilující, ale vždy radostnou, zejména v období sklizně hroznů neboli vinobraní, při lisování hroznů i kvašení mladého vína.

Vinohradnictví má značný význam také ekonomický, dává slušnou obživu značnému množství obyvatel vinařských oblastí, zejména v zemích, kde celkové výměry vinic překračují statisíce hektarů, l přesto, že v nynější době jsou práce na vinicích značně zmechanizovány, se ruční prací ve vinicích zabývá značný počet pracovníků, neboť všechny ruční práce se zmechanizovat nedají. Pokusy zmechanizovat i řez révy vinné a sklizeň hroznů pomocí kombajnů zde byly a stále trvají. Jsou však takové odborné práce, jako je řez révy vinné, podlom a smítka i sklizeň hroznů, či zastrkávání letorostů do mezidrátí, které se budou i nadále provádět ručně. Je pochopitelné, že mechanizace prací se uplatňuje lépe na velkých plochách vinic, na nichž je realizováno takzvané vysoké vedení révy vinné. Při tomto vedení jsou řady keřů od sebe vzdáleny 3 až 3,5 metru, což je prostor i pro velké traktory. Drobní pěstitelé vysazují vinice v hustším sponu, i když také převážně vinice vedou na drátěnkách, ale na takzvaném středně vysokém vedení. Zde je možno ke kypření půdy i k postřikování révy vinné proti chorobám používat menší druhy traktorů. .

Nelze zde opomenout ani význam ekologický a krajinotvorný. Také účelné využití méně úrodných půd na vhodných vinorodých stráních výsadbami vinic nelze podceňovat. Zde by se asi jiným kulturním plodinám nedařilo a stráně by zarůstaly křovinami. (z úst Viléma Krause)

Trochu z historie vinařství

Vinná réva rostla již v dávné minulosti. Zmínky o ní jsou také v bibli. Dokonce se tam píše o tom, že se vínem z hroznů révy vinné Noe opil. Pravdou však je to, že kolébkou vinné révy je Blízký a Střední východ. Znamená to tedy - starobylá Palestina, Arménie, okolí Araratu, Gruzie, starobylá Persie, Mezopotámie i Sýrie. Z těchto oblastí se pak postupně její pěstování rozšířilo do dalších zemí kolem Černého a Středozemního moře. Rozšíření pěstování vinné révy napomohli pochopitelně staří Féničané, Řekové i Římané při svých obchodních a dobyvačných cestách na všechny světové strany. Tak se rozšířilo pěstování révy vinné na Krym, na celý Balkánský i Pyrenejský poloostrov, do severní i jižní Afriky, do zemí středoasijských a i do obou Amerik, Austrálie a nakonec ve třetím století po Kristu také k nám na jižní Moravu.

Témata, do kterých materiál patří