Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSVs_MO_PRÁVO I

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

b) pojem spravedlnost - zahrnují představy lidí o tom, co je a co není spravedlivé, jaké hodnoty by mělo právo chránit či potlačovat.

Ve vědomí lidí se platné právní normy často prolínají s jinými společenskými (morálními, mravními, náboženskými apod.) idejemi a požadavky, které rovněž ovlivňují chování lidí.

Ne všechny normy odpovídající mravnímu vědomí jsou vyjádřeny též ve formě práva: Právo je „minimum mravnosti".

Spravedlnost: je takový stav věcí, který je žádoucí a odpovídá podstatě a právům člověka ve společnosti.

Nespravedlností rozumíme stav, jenž je v rozporu s požadavkem obecného blaha a musí být odstraněn.

Zákonnost (legalita) je stav společnosti, který je v souladu s právem; státní orgány jsou při tvorbě práva i při jeho realizaci vázány zákonem.

PRAMENY PRÁVA

jsou formy, ve kterých je obsaženo objektivní právo.

1/ normativní právní akty (tzv. právní předpisy),

2/ právní obyčeje, zvyklosti,

3/ soudní precedenty,

4/ normativní smlouvy.

Normativní právní akt (právní předpis) je pramen práva ve formě rozhodnutí, opatření či usnesení, která jsou výsledkem uskutečněné pravomoci subjektů tvorby práva =

  • vydávat,

  • měnit,

  • nebo rušit právní normy.

Jedná se o všeobecně závazný právní předpis (zákon, vyhláška, nařízení apod.). Je obecný a spojen s možností státního donucení.

Obyčej se dnes jako pramen práva uplatňuje zřídkakde (v ČR ne). Právním pramenem může být obyčej tehdy, je-li dlouhodobě a masově zachováván, je dostatečně určitý a je příslušnou autoritou sankcionováno jeho porušení.

Precedent je pramen práva ve formě soudního rozhodnutí, kterým se řídí případy dosud právně neupravené. Slouží jako vzor rozhodování v budoucnosti - rozhodování v případech stejného druhu je vázáno tímto prvním rozhodnutím.

Normativní smlouva nabývá role pramenu práva tehdy, jsou-li její ustanovení obecná, a pokud upravuje celou skupinu právních vztahů. Normativní smlouvy jsou hlavním pramenem práva mezinárodního, jinak nemají zastoupení.

Tradičně lze prameny práva dělit dle jejich formy s ohledem na výše vyjmenované druhy pramenů práva rovněž napsané a nepsané.

PRÁVNÍ ŘÁD

je souhrn všech právních pramenů, jež platí v určitém státě.

Každý je vázán právním řádem svého státu (občanství) i řádem státu, na jehož území pobývá.

Právní předpis

Zásadní způsob tvorby práva představují obecně závazné normativní právní akty, které jsou výsledkem zákonodárné činnosti státních orgánů. Užívají se pro ně různé názvy - nejčastěji obecné označení právní předpisy.

Právní síla

= vlastnost právního předpisu, jež ho činí nadřazeným jinému.

Právní sílu vyjadřuje místo právního předpisu v právním řádu.

Podle stupně právní síly dělíme právní předpisy na:

Témata, do kterých materiál patří