ZSVs_MO_SOCIOLOGIE_V
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
INSTITUCE, ORGANIZACE, BYROKTACIE
Sociální instituce: jsou klíčovým prvkem každé kultury a společnosti. = dlouhodobě úspěšné, obecně používané způsoby chování a praktiky, které slouží k uspokojování lidských potřeb a přání.
instituce – (z lat. instituere = zřizovat) – též sociální instituce – v s-gickém i antropol. smyslu je to v zásadě každý obecně praktikovaný a v dané kultuře předávaný způsob jednání.
Institucionalizace jednání umožňuje člověku orientovat se v komplexní realitě a šetří náklady, jež by byly spojeny s nutností promýšlet stále znovu reakce na standardní situace.
Z hlediska soc.-psychol. představují i. především komplex vzorově určených, vzájemně se doplňujících normativních očekávání, vymezujících příslušné chování osob plnících určité role.
Využívají se při řešení pravidelně se opakujících situací a problémů, tj. člověk díky institucím nemusí znovu a znovu vymýšlet již jednou vyzkoušené a osvědčené.
Institucionalizace je spjata s integrací takových očekávání v systému sociální interakce.
Chování se při ní habitualizuje, normy jsou internalizovány či interiorizovány.
I. zahrnují:
a) uznané a zavedené zvyky či zvyklosti usměrňující soc. vztahy,
b) celkový komplex těchto zvyklostí a principy či hodnoty, které usměrňují tento komplex,
c) příp., pokud existuje, organizaci podporující tento komplex
Dle německého sociologa a antropologa Arnolda Gehlena (1904-1976) má člověk málo pudové výbavy, a tak si vytváří instituce, které kompenzují tento nedostatek.
Gehlen tedy chápal instituce jako určitý protiklad k pudovému jednání, jako jádro a osu dané kultury.
Vzhledem k tomu, že plní významné funkce v zájmu celku a jsou předpokladem harmonické spoluexistence jedince s dalšími lidmi, mají často oporu v zákonech.
Mezi tradiční sociální instituce řadíme manželství, rodinu, soukromé vlastnictví, stát, soudnictví, policii, náboženství nebo třeba školství.
Některé instituce fungují a udržují se v kultuře s dílčími úpravami po - staletí (manželství, rodina, soudnictví),
- některé nově vznikají (registrované partnerství)
- a jiné zanikají (inkvizice, šlechtický stav).
Instituce mohou být produktem jak pozvolného historického vývoje, tak vědomého aktivního ustavení.
Sociální organizace: tvoří konkrétní sociální útvary s personální základnou, tj. jedná se o spojení konkrétních lidí za určitým cílem.
Od sociálních skupin se liší zejména jasnou konkretizací cíle, hierarchickým rozdělením autority, existencí řídicího centra, striktní diferenciací pozic (dělbou rolí a práce).
Příklad:
Pokud je školství sociální institucí, tak organizací je konkrétní škola; pokud je institucí policie, tak organizací je Policie České republiky; pokud je institucí soudnictví, tak organizací je Ústavní soud České republiky se sídlem v Brně.