Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




13. Stavba a funkce žaludku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (159.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

1)slepé střevo(caecum)

- vakovitý začátek tlustého střeva, do kterého ústí tenké střevo. Na vnitřním okraji slepého střeva odstupuje červovitý výběžek(appendix vermiformis). Nejčastěji zasahuje do malé pánve, ale může směřovat i k játrům.

2)vzestupný tračník(colon ascendens)

- přímé pokračovaní slepého střeva. Zadní plochou je přisedlý na zadní stěnu břišní. Stoupá podél pravého obvodu dutiny břišní.

3)příčný tračník (colon transversum)

- probíhá zprava zpod jater přes sestupnou část dvanácterníku a dolní kraj žaludku doleva ke slezině. Část je nejpohyblivější, protože má široký závěs. Před kličkami tenkého střeva může být prohnutý ve tvaru písmene „U“ nebo „V“.

4)sestupný tračník (colon descendent)

-u sleziny se ohýbá a sestupuje po levém obvodu dutiny břišní. Je přirostlý na zadní stěnu břišní.

5)esovitá klička (colon sigmoideum)

-uložena v levé jámě kyčelní a svým tvarem připomíná písmeno „S“.

6)konečník (rectum)

-konečný oddíl tlustého střeva umístěn pod kosti křížovou. V ampulovitě rozšířené části se hromadí stolice. Dolní zúžená část přechází análním kanálem řitní otvor (hnus).

- má 2 svěrače:

a) vnitřní, který je tvořen hladkou svalovinou a tedy vůli neovladatelný

b) zevní, tvořen příčně pruhovanou svalovinou a vůlí ovladatelný

Stavba stěny tlustého střev:

1)sliznice- stěny tlustého střeva je bledá bez klků

2)svalovina-má typickou vnitřní a kruhovitou

a zevní podélnou vrstvu zesílenou do tří bělavých

pruhů(taeniae), mezi nimi se stěna tlustého střeva

vyklenuje v polokulovité vydutě (haustra)

Funkce tlustého střeva:nevstřebaný zbytek chymu se

posunuje tlustým střevem, kde se resorpcí vody

a anorganických látek zahušťují. Fyziologicky přítomné střevní bakterie (Escherichia coli)

produkují vitamín K a některé vitamíny skupiny B. Obsah se posunuje peristaltickými a propulzními pohyby. Podstatou peristaltických pohybů jsou rytmicky se střídající kontrakce kruhovité a podélné hladké svaloviny. Propulzní pohyby jsou několikrát denně vznikající mohutné kontrakce většího úseku tlustého střeva. Na pohyb tlustého střeva má vliv potrava-celulóza.

STOLICE-definitivní stolice obsahuje nestrávené zbytky potravy, hlen produkovaný slizničními buňkami, vodu, mrtvé bakterie odloučené epitelové buňky. Zabarvení je podmíněno žlučovými barvivy a zápach je dán přítomností indolu a sirovodíku.

Střevní plyny –(vodík, metan, dusík)jsou součástí spolykaného vzduchu a také je tvoří střevní bakterie, které působí na nestrávené zbytky potravy, zvláště cukrů. Denně se vytvoří 7-10litru střevních plynů. Většina se vstřebává do krevního oběhu. Normálně odejde konečníkem 500-1000ml plynu za 24hodin.

Poruchy příjmu potravy:

a)anorexie:spočívá v odmítání potravy a zkreslené představě o svém těle→touha po krásném těle, pro anorexii je charakteristické snižování hmotnosti úmyslně vyvolané daným jedincem, které vyvolává jednak snižováním příjmu tekutin a potravy, dále zvyšováním energetického výdeje (cvičení), z dalších prostředků jimi využívanými je vyprovokované zvracení, průjmy

Témata, do kterých materiál patří