Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Nador streva

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

- doporuč užívání břišního pásu, odstraň hrázdičku

2.Psychosociální potřeby

- poskytni klientovi informace v rámci svých kompetencí

- klient potřebuje znát způsob další léčby (radioterapie, chemoterapie), zajisti rozhovor s lékařem

- onkologické onemocnění a léčba je pro klienta psychicky velmi zatěžující, poskytni klientovi dostatečnou oporu, chovej se empaticky, dle potřeby zajisti konzultaci s psychologem

- zajisti dostatek informací o způsobu života se stomií , dostupných pomůckách, seznam klienta s programy tzv.stoma klubů.

Pooperační péče stomasestrou

Stomasestra dochází za nemocným už na pooperační JIP i později na standardní OJ, ošetřuje stomii, dle potřeby edukuje v ošetřování i sestry z daného pracoviště, ale především postupně zapojuje do péče o stomii samotného nemocného. Nejprve ho nechává si sáhnout na přiloženou jímací pomůcku, později ho vyzývá, aby se na stomii podíval, případně, aby sledoval ošetřování stomie a postupně ho nechává provádět jednotlivé úkony spojené s ošetřováním stomie.

Zpočátku to bývá velmi těžké, nemocný se často po operaci nechce na stomii ani podívat, připadá si znetvořený, stydí se před svou rodinou…Proto je velmi důležitý i vstřícný přístup stomasestry k nemocnému a její psychická podpora, dle potřeby a přání nemocného lze využít psychologa.

Stomasestra nemocného informuje o existenci stomaporadny, kterou by měl nemocný dále pravidelně navštěvovat, případně může převést nemocného do jiné stomaporadny, kterou si nemocný sám vybral (třeba v místě jeho bydliště). Vysvětlí mu, jak si má doma zařídit stomický koutek, kde bude získávat pomůcky, na co má nárok a jak často, případně jaké pomůcky od jakých firem si může vybírat. Velmi vhodná je opět spolupráce s rodinnými příslušníky nemocného. Nemocný by měl být schopen při propuštění z nemocnice zvládat sám péči o stomií, případně by měl mít takto zacvičeného rodinného příslušníka. V opačném případě je třeba zajistit péči o stomii a pokračování v edukaci, prostřednictvím agentur domácí péče.

3.Domácí péče

- edukuj klienta o nutnosti pravidelných kontrol (léčby) v onkologické ambulanci

- zajisti dostatek informací o výživě při atonií, pomůckách, péči o stomií, možných komplikací, o způsobu zajištění pomůcek

- v případě potřeby zajisti pomoc agentury domácí péče

Ošetřování nemocného se stomiemi

Stomie je uměle vytvořené vyústění dutého orgánu před stěnu břišní Stomie dělíme na 1) derivační ( odvádějící z těla sekret, exkrety) 2) výživné - ileostomie - gastostomie - kolostomie - jejunostomie - urostomie - tracheostomie - esophagostomie Trvalé – již nebude možné obnovit funkci daného orgánu Dočasné – je možné obnovit funkci daného orgánu a stomii zrušit. 1) Derivační stomie na zažívacím traktu:Ileostomie – vyústění terminální části tenkého střeva před stěnu břišní. Nejčastěji se umísťuje do pravého podbřišku. Stomie trvale odvádí řídký a agresivní obsah. U dětí se zakládá dočasně pro vrozené vývojové vady nebo ileosní stavy. U dospělých jsou nejčastější příčinou nekrotizující enterokolitidy, nespecifické střevní záněty (Morbus Crohn) , úrazy a poranění.

Témata, do kterých materiál patří