Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika otevřené otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (87.43 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  • společné zahraniční a bezpečnostní politiky

  • občanství Unie

  • vzestup role Evropského parlamentu a kompetencí Společenství, společné politiky v oblasti spravedlnosti a vnitřních záležitostí

  • schvalování hospodářských politik členských zemí Radou ministrů, měnové unie, respektive jejího postupného vytvoření, zahrnující jednotnou měnovou politiku, společnou měnu a Evropskou centrální banku.

- Evropská společenství se stala Evropskou unií (EU)

● V září roku 1997 byla podepsána Amsterodamská smlouva, která řešila vztahy procesů rozšiřování a prohlubování EU, zejména tak otázku orgánů EU. Smlouva obsahuje:

  • Pakt stability, což je opatření, které zabezpečuje stabilitu společné měny dodržováním stropu pro rozpočtový deficit v členských zemí měnové unie (ve výši 3% HDP)

  • Přesun odpovědnosti v oblasti spravedlnosti a vnitra a zahrnutí Schengenské dohody

  • Rozšíření většinového hlasování různých problematik (životní prostředí, sociální zabezpečení, kultura, průmyslová politika…atd.)

  • Prohloubení spolupráce v oblasti imigrační a vízové politiky

  • Smlouva omezuje jednomyslnost v rozhodování jen na příjímání strategických rozhodnutí (v oblasti společné zahraniční a bezpečnostní politiky)

  • Zařazení otázky zaměstnanosti a její řešení

  • Vede členské země k harmonizaci jejich sociálního zákonodárství

● Současně s přijetím Amsterodamské smlouvy byl zveřejněn materiál Evropské komise „Agenda 2000“ , v němž je popsán postup další reformy EU a postup rozšiřování EU, jeho přínosů a nákladů, včetně zásad pro sestavení rozpočtu EU na období 2000 – 2006.

● 1.1 1999 zahájila svou činnost Evropská měnová unie – 11 členských zemí přijaly společnou měnu euro.

2.PPP a její postavení na devizovém trhu● Parita kupní síly měny (PurchasingPower Parity – PPP) je poměr kupních sil dvou měn. Lze jej stanovit jako poměr stejného souboru zboží oceněného cenami a měnami příslušných dvou zemí. Takto určený kurz je považován za přirozený kurz, ke kterému by tržní měnový kurz měl směřovat.● Parita kupní síly měny zohledňuje existenci rozdílných cenových hladin v jednotlivých zemích. ● Teorie měnového kurzu na základě PPP není všeobecně přijímána, poněvadž kurz měny ovlivňuje nejen obchod se zbožím, ale rovněž pohyb kapitálu. Nicméně PPP sehrává významnou roli při komparacích ekonomické úrovně jednotlivých zemí. Statistický orgán OSN ji používá v rámci Mezinárodního srovnávacího projektu (ICP) pro zajištění mnohostranné srovnatelnosti všech zúčastněných zemí při přepočtech HDP z národních měn na měnu srovnatelnou. ● Ukázalo se, že hodnota HDP přepočtená přes měnový kurz a přes PPP se odlišuje. Příčina těchto rozdílů je spatřována v tom, že země s nízkým objemem HDP mají nízkou produktivitu práce a tudíž i nízké mzdy. Důsledkem jsou relativně nízké ceny. Přepočtem přes směnný kurz se daný stav transformuje do USD. Kurz USD je však díky postavení USD jako světového platidla a cenové hladině v USA nadhodnocen, čímž je tento přepočet zkreslen. Přepočet přes PPP vztahuje HDP k průměrným světovým cenám, snižuje cenové rozdíly a proto vyjadřuje ekonomickou úroveň přesněji než přepočet přes ER. ● Srovnáním vývoje oficiálního měnového kurzu a PPP byla odhalena systematická souvislost, kterou vyjadřuje tzv. ERDI (Exchange RateDeviation Index).Je dán vztahem:

Témata, do kterých materiál patří