Světová ekonomika otevřené otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
* Jsou to jednak aplikace vědeckotechnického pokroku* Jednak trvalá existence nedostatku kapitálu v HVZ i RZ.
● Formy vývozu kapitálu lze charakterizovat dle několika hledisek:
podle vlastníka – kapitál se člení na soukromý(vyvážený soukromými podniky a bankami) a veřejný (vyvážený vládou či veřejnými institucemi)
podle délky působení kapitálu – na kapitál krátkodobý (do 1 roku), střednědobý (1-5 let) a dlouhodobý (nad 5 let)
podle charakteru umístění na kapitál zápůjční (vývozce kapitálu poskytl pouze půjčku např. na nákup zařízení) a podnikatelský (vývozce získá možnost řídit a ovládat zahraniční výrobní organizaci).
● Založení nového podniku v zahraničí nebo převzetí kontrolního balíku akcií zahranič. podniku se označuje jako přímý vývoz investic. Nákup obligací zahranič. firem nebo takového množství akcií, které neumožňuje kontrolu nad podnikem je označováno jako nepřímý vývoz investic (portfolio investice).● Úloha státu na kapitál. Trzích: - významným rysem mezinár. Pohybu kapitálu jsou zásahy státu.
stát ovlivňuje pohyb kapitálu jednak tím, že se sám stává vývozcem kapitálu, jednak se snaží tok především soukromého kapitálu do země a ze země regulovat
vývoz státního kapitálu nabyla významu zejména po II. Světové válce a představuje 45% z celkového vývozu kapitálu. Tento vývoz sleduje cíle hospodářsko-politické a často i vojenské
konkrétní nástroje regulace kapitálu závisí na otevřenosti eko. Při relativně uzavřené ekojsou kapitálové transakce předmětem povolovacího řízení a v případě otevřených ekonomik jde o vytvoření vhodných podmínek
v současné době je pohyb kapitálu mezi HVZ liberalizován
2.Vlivinflačního diferenciálu na měnu● Značný význam na vývoj kurzů má i vývoj kupní síly měny, tj. její inflační znehodnocení● To působí rovněž obousměrně: - na jedné straně, jestliže roste domácí inflace rychleji než v ostatních zemích (kladný inflační diferenciál) má kurz tendenci k oslabení. Je tomu tak proto, že roste-li cenová hladina ve světě pomaleji než v Tuzemsku, budou domácí subjekty dávat přednost zahraničnímu zboží. Tím poroste poptávka po zahraniční měně a domácí měna bude oslabovat.
opačně působí záporný inflační diferenciál. Na druhé straně inflace představuje růst všech cen, tedy i ceny peněz, což vede k nominálnímu zhodnocení domácí měny. Působení inflace na vývoj měnového kurzu však může být oslaben protekcionistickou obchodní politikou (cla, kvóty aj.).
● Svou roli hrají i spotřební zvyklosti a i fakt, že řada výrobků není předmětem zahraničního obchodu
3.co je to KONSENSUS OECD
● Podpora financování exportu je mezinárodně upravena tzv. konsensem OECD, který je závazný pro členské země a který se Světová obchodní organizace snaží prosadit celosvětově.● Obsahuje pravidla financování exportu za přispění státu