Světová ekonomika otevřené otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Působnost skupiny Světové banky je celosvětová. Vedle ní působí skupina regionálních rozvojových bank,
Varianta H
1.charakterizujte příčiny a formy nerovnoměrnosti růstu ve SE, porovnáni rz, hvz
Pod pojmem ekonomický růst si můžeme představit rozvoj výrobních sil ekonomiky projevující se
růstem produkce hotových statků a služeb, je to vlastně změna rozsahu a kvality výrobních faktorů k tomu použitých. Bývá vyjádřen jako růst hrubého domácího produktu (HDP) obvykle v procentuální hodnotě je odrazem fungování ekonomiky. Ekonomický růst není stejnorodý, proto se dá členit na intenzivní (souvisí s růstem produktivity práce, která je uplatněna na uplatnění poznatků vědy a techniky) či extenzivní (souvisí s vklady práce a kapitálu na dané technické úrovni). Jeden region se rozvíjel, druhý zaostával,další stagnoval, proto hovoříme o nerovnoměrnosti.
Příčiny: *přírodní - zejména klima a geografie dané země.Kde je klima špatné,omezí to přežití daného člověka či nebude možno objevit nerostné suroviny v dané zemi. *Společenské - společenské podmínky v dané zemi=forma organizace ve společnosti.Pro ni jsou důležité vlastnické vztahy lidí nebo aby mohli projevit svou vlastní svobodnou vůli.Společnosti musí umět přijímat inovace. *Velikost trhu-ten je dán tím,jak je daná země zapojená do SE a jakým charakterem.
Formy nerovnoměrnosti:regionální-znak typický pro SE, časová a sektorová
Porovnání RZ a HVZ
rozdíly mezi RZ a HVZ nebo tak něco
Rozvojové země dosahují vyšších temp růstu než HVZ, ale také v RZ je větší přírůstek obyvatel než v HVZ. Typický rozdíl mezi HVZ a RZ je například v komoditní struktuře obchodu zahraničního. U HVZ v exportu převažují hotové výrobky a u RZ převažují potraviny a suroviny. Další rozdíl u HVZ je v struktuře komoditní protože jsou exportéry i importéry výrobků strojírenského odvětví , ale také potravin, polotovarů. Kam směřuje export země ukazuje teritoriální struktura obchodu, lze určit největší obchodní partnery i závislost na jiné ekonomice (celkem nežádoucí). HVZ jsou na sebe různě závislé (souvisí s internacionalizací a interdependencí). Vlastně závislost ekonomiky můžeme vnímat jako závislost menší ekonomiky na větší ekonomice.
2.Postaveníjaponska v SE
Obyvatelé-jsou skromností a šetrností vytváří úzký vnitřní trh a to činí Japonsko mimořádné závislým na zahraničním obchodě. Pro Japonsko je dále charakteristická nedostatečná surovinová a potravinová základna = dovozní závislost a zranitelnost ekonomiky. Vysoká exportní úspěšnost a omezené dovozní spektrum tvoří podmínky pro vznik trvalého aktivního salda obchodní bilance a i běžného účtu platební bilance. Japonsko se stává největším čistým vývozcem kapitálu, vytváří nová produkční centra v zahraničí a nakupuje zahraniční CP , stalo se světovým věřitelem číslo 1. Japonsko prodělalo velký vzestup, rozhodující faktory vzestupu: Kapitálová pomoc USA po 2. svět. válce a tzv. Dodgeův plán zaměřený na boj s inflací pomocí restriktivní finanční a fiskální a mzdové politiky, Sladění tržní ekonomiky se státní regulací, Nízké výdaje na zbrojení , Japonsko spoléhá na strategickou ochranu USA, Vnitřní zdroje získané masivním spořením obyvatelstva (úspory na stáří), Kulturně-civilizační zázemí- vysoká pracovní aktivita a loajalita obyvatelstva. Japonsko projevuje snahy podílet se na liberalizaci obchodu a to zejména v oblasti jihovýchodní Asie. Ve své obchodní politice se zaměřuje zejména na země AFTA/ ASEAN, které představují pro Japonsko významný trh pro jeho produkci a současně i dodavatele potřebných surovin. Japonsko a země ASEAN vytváří další makroregion SE. Společným zájmem Japonska a zemí AFTA/ASEAN byl rozvoj spolupráce v širším regionu zejména s Austrálií, Novým Zélandem a pacifickými zeměmi LA – vznik APEC = asijsko-tichomořská hospodářská spolupráce. Výsledkem činnosti APEC by mělo být zajištění celkové stability regionu a prohloubení obchodní a hospodářské spolupráce. Významným problémem Japonska je rostoucí konkurence Číny, která má v součastné době největší ekonomiku na světě.