Světová ekonomika otevřené otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
2.Vliv ekonomického růstu na devizové kurzy
● Významný vliv na devizový kurz má i ekonomický růst. ● Vykazuje li země dlouhodobě vyšší tempa růstu, je přitažlivá pro zahraniční investory, roste zájem o domácí cenné papíry a tím i poptávka po domácí měně, což vede k posilování kurzu● Současně ale je růst ekonomiky spojen s rostoucím dovozem, který se projevuje oslabováním měny
3.Vliv nadnárodních společností na hostitelskou zemi
● Hodnocení vlivu nadnárodních společností na SE je rozporné. ● Na hostitelské země působí pozitivně tím, že přinášejí pokrokové technologie, moderní organizaci a řízení(např. japonské podniky v Evropě)● Na druhé straně působí negativně tím, že odčerpávají domácí finanční zdroje a v extrémních případech mohou ovládnout ekonomiku i politiku celé země (viz. Banánové republiky)
4.Tři ukazatelé (rozdíly) mezi HVZ(hospodařsky vyspělé země) a RZ(rozvoj.země)(komoditní struktura)
Rozvojové země dosahují vyšších temp růstu než HVZ, ale také v RZ je větší přírůstek obyvatel než v HVZ. Typický rozdíl mezi HVZ a RZ je například v komoditní struktuře obchodu zahraničního. U HVZ v exportu převažují hotové výrobky a u RZ převažují potraviny a suroviny. Další rozdíl u HVZ je v struktuře komoditní protože jsou exportéry i importéry výrobků strojírenského odvětví , ale také potravin, polotovarů. Kam směřuje export země ukazuje teritoriální struktura obchodu, lze určit největší obchodní partnery i závislost na jiné ekonomice (celkem nežádoucí). HVZ jsou na sebe různě závislé (souvisí s internacionalizací a interdependencí). Vlastně závislost ekonomiky můžeme vnímat jako závislost menší ekonomiky na větší ekonomice.
Varianta B
1.Charakteristika toku kapitálu, příčiny, formy a role vlád
● Rostoucí vzájemná propojenost národních ekonomik a internacionalizace hospodářského života se v tržní ekonomice rovněž uskutečňuje prostřednictvím rychle rostoucího vývozu kapitálu a to v podobě přímých investic, portfolio investic a bankovních úvěrů. ● Vývoz kapitálu umožňuje na jedné straně zhodnocení volného kapitálu, na druhé straně umožňuje rozvoj ekonomiky země, kam kapitál přichází● Kapitál lze vyvážet jak ve formě zboží, tak v podobě peněz●Příčiny vývozu kapitálu:
počátky masového vývozu kapitálu souvisí se vznikem tzv. relativního přebytku kapitálu. Tato situace vedla k hledání cesty k zabezpečení nových podmínek zhodnocení kapitálu a tou se stal jeho vývoz.
Kapitál byl nejprve investován do navazujících odvětví v zahraničí. V další fázi byly vytvářeny filiálky v zahraničí k zajištění lepších podmínek odbytu vlastní produkce. Konečně poslední fází je spojování národních kapitálů do nadnárodních korporací
V současné době přistupují k těmto prvotním příčinám vývozu kapitálu další faktory: