Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

základní charakteristika EU

EU nedosahuje takového ekonomického růstu, jako předcházející 2 centra. Z původních 6-ti zemí je dnes 27 členských států a dále se rozšiřuje = je to nejpokročilejší integrační uskupení světa. 16 členských zemí tvoří ekonomický prostor se společnou měnou. EU se stala co do velikosti druhou největší ekonomikou světa s největším počtem obyvatel. V roce 2005 měla EU nejmenší růst HDP – 1,6%. EU je dlouhodobě největším hospodářským subjektem ve světové ekonomice s největší úrovní vyprodukovaného HDP (13 476 mld. USD), hned za ní je USA s 12.486 mld. USD, Japonsko s zhruba třetinou toho, co je vyrobeno v EU. Podíl HDP EU na celosvětovém HDP je 30%, hned za ní je USA s 28%, avšak podíl USA na rozdíl od EU významně roste. Japonsko v 2005 vytvořilo 10 % světové produkce.

Ekonomika EU je mnohem více otevřená než ekonomiky USA a Japonska – podílí se cca 40 % na světovém obchodu, včetně „intra trade“ – obchod mezi členskými státy EU (asi 50 % obchodovaného zboží zeměmi EU). Saldo běžného účtu je vyrovnané, nebo vykazuje mírný přebytek. Podíl dovozu na HDP je rovněž významný 37,1% export a 36,2% import v roce 2005.

V jejich dovozu převažují stroje, dopravní zařízení a primární zdroje. Největším obchodním partnerem je USA, nízký podíl má Japonsko.

ekonomický vývoj a jeho vývoj na konci 20. století

Situace ve světové ekonomice a postavení ekonomických center ovlivňují od 90. let 20. století dva faktory:

  • fenomén „nové ekonomiky“ – ekonomiky, která je postavená na nových odvětvích – nové moderní technologie, především v oblasti informací, telekomunikací, biotechnologie a na nových materiálech. Technologie jsou velmi úsporné na pracovní sílu, ale musí být velmi kvalifikovaná – nahrává ekonomikám s pružným trhem práce (USA), kde vede k vysokému tempu ekonomického růstu a vysokému růstu produktivity práce

  • intenzivní rozvoj finanční globalizace - základ byl dán uvolněním pohybu kapitálových toků a pohyby eurodolarů; vývoj pak urychlil vývoj informačních technologii, který umožnil propojení kapitálových trhů v globálním měřítku. Zvyšuje nestabilitu kapitálových toků a pohyb spekulativního kapitálu, přináší zahraniční investice (USA se dostávají do pozice významného dovozce i vývozce kapitálu).

V posledních létech dochází k upevňování pozice USA – na základě dobrého vybavení perspektivními odvětvími založenými na nových technologiích. EU zaostává (nepružný trh práce, nezaměstnanost, drahé transakční náklady z „nejednotné“ měny, zaostávání v oblasti technologii). Nejhůře je na tom Japonsko (neúčinná hospodářská politika, nevyrovnaná vnější ekonomika)

strategie zemí ve vnějších vztazích

Velikost ekonomiky a lokalizace jednotlivých center světové ekonomiky ovlivňuje komoditní strukturu vývozu a dovozu. Všechny tři světové centra jsou ekonomicky vyspělými ekonomikami a vývozy mají založeny na produktech s vysokým stupněm opracování a vysokou přidanou hodnotou.

Témata, do kterých materiál patří