Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tři světová ekonomická centra = triáda: USA, Japonsko a Evropská unie

Soustřeďuje se zde zhruba polovina celosvětového HDP a více než třetina světového zahraničního obchodu, i přes to, že zde žije jen 14% obyvatelstva. Vyznačují se moderní strukturou ekonomiky (sektor služeb). Hrají rozhodující roli ve světovém obchodě, cca 60 % obchodovaného zboží na světových trzích prochází jejich zahraničním obchodem, v současnosti vytvářejí cca 70 % celosvětového produktu. Jejich vývozy jsou založeny na produktech s vysokým stupněm opracování a vysokou přidanou hodnotou.

V budoucnu se dalším významným centrem světové ekonomiky asi stane Čína. Rusko, vzhledem ke své velikosti a vlivu, je předurčeno stát se pátým centrem světové ekonomiky.

Srovnání triády:

základní charakteristika USA

Koncem minulého století vzrostl význam ekonomiky USA jako jádra světové ekonomiky. Rozlohou jde o největší ekonomiku, počtem obyvatel jsou druhé. Má největší růst HDP – 3,5% v roce 2005. Ekonomika USA vykazuje nejvyšší ekonomickou úroveň na světě – HDP/obyv. činí 43.301 USD v roce 2005, druhé je Japonsko s 31.920 USD, EU s 29.075 USD.

Vykazují největší zastoupení služeb ve struktuře zaměstnanosti, nejnižší zastoupení vykazuje Japonsko. To má vysoký podíl zaměstnaných v sekundárním sektoru, v EU je zaměstnáno relativně více pracovníků v zemědělství.

Jde o uzavřenější ekonomiku, ale účastní se na regionální ekonomické integraci – je součástí NAFTA, FTAA, APEC. USA má největší problém s udržením vnější ekonomické rovnováhy, kdy od roku 1983 se soustavně potýkají s deficity běžného účtu a rok od roku se prohlubují;

2005 je podíl exportu na HDP 10,5% a podíl importu na HDP je 16%.

Jsou charakteristické vysokým stupněm palivové a surovinové soběstačnosti. V jejich dovozu převažují stroje, dopravní zařízení a primární zdroje. V importu jsou to zemědělské produkty, průmyslové materiály, výpočetní technika, spotřební elektronika. Významným partnerem je EU, Kanada. Obchod s Čínou vykazuje největší a trvale rostoucí deficit, za Čínou je Japonsko.

základní charakteristika Japonska

Japonská ekonomika prošla od 90. let min století krizí, která zpomalila její růst (+devalvace jenu). Je rozlohou nejmenší s nejmenším počtem obyvatel. Má (po překonání krize v 90. letech) druhý největší růst HDP – 2,7% v roce 2005. Japonsko má vysoký podíl sekundárního sektoru na podílu zaměstnanosti a relativně nízký podíl služeb 63%. Ekonomika Japonska je nejvíce uzavřená (a to taky díky krizi 90. let) – podíl na světovém obchodu v roce 2005 je 5,9 export a 4,9 import. Je málo aktivní v zapojení do mezinárodní integrace (pouze APEC).

Vykazuje významné přebytky salda běžného účtu.

Nemá vlastní energetické zdroje. Největší položkou dovozu tvoří minerální paliva, u importu je to průmyslová elektrotechnika, strojírenská technika a potraviny. Jeho třetím největším obchodním partnerem je EU, hned za USA a Čínou.

Témata, do kterých materiál patří