Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
(I - S) + ( T - G) = LTC + STC + G
Vývoj platební bilance země poskytuje základní informace o vývoji ekonomiky a jeho základních příčinách.
Parita kupní síly měny
PPP, poměr kupních sil dvou měn - úředně stanovený poměr dvou měn. V současné době je stanovován přímým určením vůči koši měn nebo jedné měně (v ČR je referenční měnou EUR).
Lze jej stanovit jako poměr stejného souboru zboží (nákupního koše) oceněného cenami a měnami příslušných dvou zemí – takový kurz je považován za přirozený kurz, ke kterému by tržní měnový kurz měl směřovat. Parita kupní síly měny zohledňuje existenci rozdílných cenových hladin v jednotlivých zemích.
Kurz měny ale ovlivňuje nejen obchod se zbožím, ale i pohyb kapitálu. PPP sehrává významnou roli při komparacích ekonomické úrovně jednotlivých zemí (v rámci mezinárodního srovnávacího projektu pro zajištění srovnatelnosti všech zúčastněných zemí při přepočtech HDP z národních měn na měnu srovnatelnou v srovnávacích projektech OECD a EU). Přepočet přes PPP vztahuje HDP k průměrným světovým cenám, snižuje cenové rozdíly, a proto vyjadřuje ekonomickou úroveň přesněji než přepočet přes devizový kurz (ER)
ERDI = ER / PPP
vyjadřuje podhodnocení kurzu měny dané ekonomiky. Je - li hodnota ERDI < 1, jedná se o zemi s nadhodnoceným kurzem (HVZ), je-li ERDI > 1 jde o zemi s podhodnocenou měnou.
Velký rozdíl ERDI ukazuje na velký rozdíl v cenových hladinách srovnávaných zemí, ten je pak trvalým zdrojem inflace v zemích s nižší cenovou hladinou. Má velký význam při integraci ekonomik do regionálních ekonomických seskupení. Před integrací by se měly cenové hladiny ekonomik co nejvíce sblížit, aby nedošlo k vzestupu inflace, k transferu VF a výroby produktů mezi zeměmi.
Systém devizových kurzů
Pevný
systém vázaný na jednu měnu (systém fixního kurzu) - členské státy IMF byly pevně vázány na dolar a ten byl vázán na zlato. Pokud se začaly kurzy příliš odchylovat od vyhlášených kurzů, centrální banky přistoupily k intervencím ve prospěch udržení kurzu, pokud to nestačilo, upravovaly parity měny. V období Bretenwoodského systému byl nejrozšířenější. Nevýhodou byl neomezený pohyb kotevní měny (měna, na kterou byly všechny ostatní vázány), možnost platby v jiné měně než v kotevní, protože se měnily kurzy národních měn. Náklady na udržení nesla centrální banka.
systém vázaný k měnovému koši - národní měna je pevně vázána ke slupině měn, eliminuje nevýhody výše uvedeného systému. Tento kurz je stabilnější, je nutné vhodně stanovit měny, které tvoří koš
systém založený na omezené pohyblivosti kurzů - je to kompromis mezi fixním a pohyblivým systémem. Je spojen s nevýhodami, jako je přenos inflace z jedné ekonomiky do druhé
Plovoucí (pohyblivý, pružný)
systém založený na volné pohyblivosti kurzů (čistý floating) - devizový kurz je určován nabídkou a poptávkou po měnách na devizových trzích. Centrální banka neprovádí žádné intervence, ovlivní ho výší úrokových plateb. Vývoj kurzu je ovlivňován pouze devizovými operacemi na trhu. Náklady spojené s kolísáním kurzu nese plně podniková sféra. Tento režim je výjimkou.