Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Mezinárodní měnové vztahy a jejich rozvoj
Organizace peněžního oběhu
Pohledávky a závazky vznikající mezi státy se zpravidla se likvidují placením. Způsob placení je dán měnovou soustavou, tj. formou organizace peněžního oběhu. Ta zahrnuje především:
formu používaných peněz
způsob stanovení devizových kurzů
metody řízení devizových kurzů
formy a subjekty platebního styku a peněžních trhů
Mezinárodní měnové vztahy jsou peněžní toky mezi zeměmi ve svět. ekonomice, které se uskutečňují prostřednictví mezinárodního měnového systému. Mezinárodní měnový systém představuje pravidla a instituce, které regulují pohyb peněz ve světové ekonomice. Jeho cílem je udržení stability devizových kurzů a vyrovnanost platebních bilancí.
Je tvořen
centrálními bankami zemí
mezinárodními měnovými institucemi
pravidly určující formu používaných peněz a pravidla stanovování devizových kurzů národních měn a jejich regulace
Mezinárodní měnový systém - souhrn vzájemných vazeb mezi měnami a měnovými systémy jednotlivých ekonomik. Úlohou je efektivní zprostředkování mezinárodních plateb.
Dle formy peněz lze rozdělit mezinárodní měnové vztahy na dvě období:
období kovových peněz
bimetalické
monometalické
období papírových peněz
K realizaci mezinárodních ekonomických vztahů je nutná existence mezinárodních (světových) peněz, které mohou sloužit jako:
Mezinárodní obchodní měna - slouží ke zprostředkování a oceňování mezinárodních obchodních a jiných transakcí, kdy na devizových trzích je zbožím, jehož cenou je devizový kurz. (může jí být jedna nebo více nejčastěji používaných národních měn nebo dohodnutá peněžní jednotka)
Mezinárodní rezervní měna, která plní funkci:
funkce akumulace - vytváření měnových rezerv dané ekonomiky
funkce platidla - devizové rezervy jsou používány na krytí deficitního salda platební blance
funkce měřítka ceny - rezervní měna slouží ke stanovení relací devizových kurzů pro jiné národní měny, nebo slouží jako měnová jednotka
funkce stabilizační - udržení stabilního devizového kurzu národních měn prostřednictvím devizových intervencí na mezinárodních trzích
V mezinárodních měnových vztazích hrají důležitou roli mezinárodní instituce a centrální banky států. Důležitý je devizový kurz.
Devizový (měnový) kurz ER je cena národní peněžní jednotky vyjádřená jinou měnou, je výsledkem střetávání nabídky a poptávky po měně na devizovém trhu, kolísá kolem parity měny. Je jedním z nejdůležitějších nástrojů mezinárodních financí, ovlivňuje hospodaření jednotlivých subjektů i ekonomiky jako celku. Výše devizového kurzu určuje vývozní a dovozní ceny statků a tím ovlivňuje inflaci i zahraniční obchod a ovlivňuje také rozhodování zahraničních subjektů o vstupu jejich kapitálu na domácí trh. Představuje důležitý nástroj hospodářské politiky