Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dochází ke globalizaci bankovnictví. Offshore banking - obchod, který řídí zahraniční kanceláře bank vně svých domácích ekonomik. Vzrůstá obchodování s offshore měnami – euroměnami. Nárůst zaznamenala offshore depozita – bankovní depozita denominovaná v jiné měně, než je měna země, ve které banka sídlí. Jsou to krátkodobá termínovaná depozita s pevně stanovenou úrokovou mírou, zahrnují také dolarová depozita denominovaná mimo USA zvaná eurodolary a eurobondy. Banky, které akceptují taková depozita – eurobanky.
Vedle emise bondů lze na kapitálových trzích získat finanční prostředky pomocí půjček. Uplatňuje se zvláštní systém úrokových sazeb (výkyvy běžně používaných sazeb by byla velkým rizikem pro půjčovatele). Na eurotrzích se nejčastěji používá LIBOR – průměrná úroková sazba stanovených referenčních bank na kapitálová depozita, kótovaná dohodnutým způsobem na finančním trhu v Londýně.
Světová banka WB
1944, její oficiální název byl Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj IBRD. Byla založena společně s Mezinárodním měnovým fondem IMF a spolu jsou označovány jako Brettonwoodské instituce.
Skupina Světové banky je tvořena institucemi, které se specializují na různé činnosti:
IBRD – Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj
poskytují úvěry a technickou pomoc na rozvoj středně bohatých zemí
většinu prostředků získává z prodeje vlastních obligací na mezinárodním kapitálovém trhu
IDA – Mezinárodní asociace pro rozvoj
podporuje poslání WB, jímž je snižování chudoby
poskytuje pomoc nejchudším zemím, kterým poskytuje bezúročné půjčky a další služby
finanční prostředky pochází z příspěvků bohatších členských zemí, včetně několika rozvojových zemích
IFC – Mezinárodní finanční korporace
podporuje růst rozvojového světa tím, že financuje investice do soukromého sektoru, poskytuje technickou pomoc, konzultační služby vládám a podnikům.
ve spolupráci se soukromými investory IFC poskytuje úvěry a přímé investice na podnikatelské projekty
MIGA – Multilaterální agentura pro investiční záruky
podporuje zahraniční investice v RZ prostřednictvím garancí, jimiž se zahraničním investorů zaručuje za ztráty způsobené neobchodními riziky
poskytuje technickou pomoc zaměřenou na šíření informací o investičních příležitostech
ICSID – Mezinárodní centrum pro řešení investičních sporů
pomáhá urovnávat nebo rozhodovat investiční spory mezi zahraničními investory a hostitelskou zemí
Dnes patří k členům WB většina zemí. Jde o a.s., jejími akcionáři jsou členské země (upisují kapitál bance), banka neplatí dividendy a je osvobozena od daní. Vlastní ji 184 zemí, jejichž stanoviska zastupuje Rada guvernérů a Rada výkonných ředitelů. Nejvyšší rozhodovací pravomoc mají členské země, coby akcionáři. Každá země jmenuje svého guvernéra a zástupce, kteří jsou vykonavateli pravomocí. Guvernéry jsou zpravidla ministři financí. Výkonným orgánem je správní rada – Rada výkonných ředitelů – zástupci států, zodpovídá za celkové řízení WB. Členské země jsou ve správní radě rozděleny do 24 konstituencí, které při hlasování vystupují jako jedna jednotka. Prezidentem je občan státu, který je největším akcionářem – USA.