Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
vyrovnání výnosů z rozsahu
roste celkový objem světové produkce (efektivnější alokace zdrojů)
krátkodobé dopady na platební bilanci (investující země vykazuje zhoršení vyššími zahraničními výdaji, příjemce vykazuje zlepšení)
Přínosem je příliv nových technologii, rizikem je finanční a měnová krize.
U mezinárodního pohybu kapitálu dochází stejně jako u pohybu zboží a služeb, pracovních sil, k liberalizaci.
Přínosy mezinárodního pohybu kapitálu:
efektivnější celosvětová alokace úspor – kapitálové zdroje plynou do oblasti, kde mohou být nejproduktivněji využity
růst objemu potenciálních investičních zdrojů – východisko pro rychlejší ekonomický růst
snadnější přístup domácích subjektů na zahraniční trhy a příliv nových technologií
Rizika mezinárodního pohybu kapitálu:
finanční a měnové krize – s tímto rizikem je spojena setrvačnost pohybu kapitálu, jeho opožděná reakce
Úloha nadnárodních firem a státu ve světovém pohybu VF
Nositeli přímých investic jsou hlavně nadnárodní (transnacionální) společnosti – fy, která má sídlo v jedné zemi a vyvíjí stálou činnost pod svou kontrolou minimálně ve dvou dalších zemích, v nichž realizuje alespoň 10 % svého obratu. Právnické osoby a osoby bez právní subjektivity, které jsou tvořeny mateřskými podniky a jejich zahraničními afilacemi. Vznikají v důsledku pronikání domácích koncernů do zahraničí. Jejich výhodou je schopnost mezinárodně přesouvat fyzický a finanční kapitál, kvalifikovanou pracovní sílu a moderní technologie. Jsou základním subjektem mezinárodního pohybu VF.
Hlavním důvodem jejich existence je konkurenční výhoda globalizace výroby a distribuce. Ta vznikla z vertikální (mohou těmto společnostem zajistit lepší nabídku statků, jejich lepší distribuci a servisní síť) a horizontální integrace (TNS mohou přes své dceřiné společnosti lépe ochraňovat a využívat monopolní sílu, přizpůsobovat své produkty místním podmínkám a zvyklostem a zajišťovat důslednou kvalitu výroby). Konkurenční výhoda je založena také na úsporách z rozsahu, možnosti financování výzkumu a vývoje a na lepším marketingu.
Horizontální integrace – TNS převezme fy, která má stejnou činnost, jedno odvětví
Vertikální integrace – vytváření tzn. konglomerátů, spolupráce dvou a více společností zabývajících se různými výrobními činnostmi
Výhody nadnárodních společnosti:
výhoda vlastnictví – vlastní speciální druh kapitálu (knowledge- nehmotný kapitál), skládající se z lidského kapitálu, patentů, know-how, jehož přesuny v rámci společnosti jsou téměř beznákladové
výhoda umístění – vhodné umístění produkce šetří náklady, obchází celní bariéry
výhoda internacionalizace – technologie (patenty, licence) – nedochází k únikům a rozptýlení důležitých znalostí