Světová ekonomika výcuc
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Devizové rezervy
Mezinárodní likvidita - zajištění dostatečného množství peněžních prostředků a devizových rezerv na mezinárodní úrovni. Zahrnuje zahraniční půjčky a soukromá zahraniční aktiva.
Devizové rezervy - zásoby zlata, silných směnitelných měn a krátkodobých zahraničních aktiv. Jsou to finanční prostředky centrálních a komerčních bank. Výše rezerv lze rozlišit ze dvou hledisek:
kvantitativní – optimální výše devizových rezerv, jaké má mít daná ekonomika pro zabezpečení plynulosti mezinárodních transakcí a udržení stabilního kurzu
kvalitativní - je spojeno se strukturou devizových rezerv
Devizové rezervy se dělí dále dle subjektů
oficiální devizové rezervy - drží je CB, používají je na intervence na devizových trzích a vyrovnávání pasivního salda PB
podmíněné - CB jimi může disponovat pro splnění předem daných podmínek
nepodmíněné - CB je může použít bez omezení a řadíme k nim zlato, národní měnu, rezervu u IMF a světové měny
neoficiální devizové rezervy - drží je obchodní banky, firmy, pojišťovny. Jsou v podobě směnitelných měn, zlata a krátkodobých zahraničních aktiv.
Dnes má měnový systém 3 nejvýznamnější měny - dolar, euro, japonský jen
Struktura devizových rezerv
V 19. století na mezinárodní likviditě mělo největší podíl zlato, období zlatého standardu plnilo funkci rezervy za výměnu bankovek a rezervního aktiva ve vnitřním oběhu. Podíl zlata postupně klesá, s výjimkou meziválečného období.
Po 1. světové válce začal podíl dolaru k libře stoupat, libra měla stále větší váhu. Po 2. světové válce přijetím Brettonwoodského měnového systému se dolar stává hlavní národní měnou v devizových rezervách, v 60. letech se podíl dolar – libra obrací ve prospěch dolaru, hlavní váha přetrvává dodnes. V současnosti stoupá podíl eura. V současném měnové systému 3 nejvýznamnější měny – americký dolar, japonský jen, euro.
Vývoj mezinárodního měnového systému
MMS je souhrn vzájemných vazeb mezi měnami a měnovými systémy jednotlivých ekonomik. MMS spolu s tvorbou mezinárodních peněz prošel několika vývojovými fázemi:
Mezinárodní měnový systém v období před zlatým standardem
Před zavedením zlatého standardu se používala bimetalická měna. Bimetalismus měl 3 formy:
soustava paralelní měny - vedle sebe obíhaly zlaté a stříbrné mince, mající hodnotu kovu, kterou skutečně obsahovaly. Používaly se v době předkapitalistické a v době nástupu kapitalismu.
soustava dvojí měny - zákonně stanovena hodnota poměru zlata a stříbra, obě byly stejně hodnotné
bimetalismus neúplný - obrana proti spekulacím v případě kolísání cen jednoho kovu, vláda zastavila ražení toho kovu, jehož cena poklesla.
Mezinárodní měnový systém v 1970-1914 zlatý standard (monometalismus)