Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Světová ekonomika výcuc

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (810 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

bankovky byly směnitelné pouze za zlato. Existovaly 3 formy - standard zlaté mince, standard zlatého slitku a standard zlaté devize. Období standardu zlaté mince - 1819 bylo v Anglii zlato zákonně ustanoveno jako jediný kov britské libry, 1870 se začal používat „celosvětově“. Povinností centrální banky bylo udržovat oficiální paritu mezi měnou a zlatem, k tomu potřebovala odpovídající zásobu zlata. CB musely hlídat, aby do ekonomiky neplynulo velké množství zlata ze zahraničí a naopak. Snaží se omezovat velké výkyvy v PB, sumu běžného účtu PB a nerezervní komponenty kapitálového účtu.

  • Pravidlo hry zlatého standardu - prodej domácích aktiv v případě deficitu a nákup domácích aktiv v případě přebytku PB.

Byl kladen důraz na vnější rovnováhu ekonomiky a né na rovnováhu vnitřní (kdy docházelo k nárůstu cen na národní úrovni. V rámci zlatého standardu byla většina měn směnitelná za zlato a mezi jednotlivými měnami existoval systém fixních devizových kurzů.

  • Mezinárodní měnový systém v meziválečném období

V období 1.svět.války opustily státy zlatý standard z důvodu financování válečných výdajů tištěním peněz. V 1919 se USA vrátily ke zlatému standardu, byly následovány dalšími státy, které profitovaly s finanční stability tohoto systému. Na konferenci v Janově 1922 se ekonomiky dohodly na úsporném zacházení se zlatem a krytí bankovek i devizovými rezervami měn směnitelných za zlato (USD a britská libra) – návrat k standardu zlatého slitku, povolen částečný standard zlaté devizy pro malé ekonomiky. 1931 byla nucena Anglie z důvodů hluboké deprese zrušit směnitelnost libry za zlato a provést devalvaci libry, což vyústilo k nedůvěře k Londýnu jako finančnímu centru a byly vytvořeny měnové bloky:

  • librový blok – tvořily je země, které opustily standard zlatého svitku. Ekonomiky tohoto bloku devalvovaly své měny a ty byly vázány na libru jako rezervní měnu, výsledkem byla stabilita měn a mírná inflace

  • dolarový blok – vytvořen, když dolar devalvovat, Roosevelt zrušil obchod se zlatem, ražbu zlatých mincí a směnitelnost dolaru – zůstala směnitelná pouze ve vztahu k zahraničí, prohlášena za měnu zlatého svitku a stala se jedinou zlatou devizou, která byla v MMS používána až do 1971

  • Zlatý blok – 1933 – 1935, ekonomiky, které jej tvořily odmítly devalvovat své měny a snažily se o zachování směnitelnosti bankovek za zlato při stávající paritě – to se nepovedlo a následně musely své měny devalvovat

Období 30. let bylo provázeno velkou nestabilitou (Velká hospodářská krize), obchodními bariérami, deflacemi, devalvací měn – O tomto období se hovoří o ekonomické dezintegraci, která vyústila v rozpad zlatého standardu.

  • Brettonwoodský měnový systém 1945-1971

    • Deprese a svět. válka zlikvidovaly mezinárodní obchod, mezinárodní směnu peněz a kapitálových toků. K jejich obnově bylo zahájeno jednání Měnové a finanční konference Spojených národů v Bretton Woods, zúčastnilo se jich 44 zemí - Brettonwoodský měnový systém – dohodnut mechanismus regulace mezinárodního finančního systému a vytvoření mezinárodních měnových institucí IMF a IBRD s pravomocí v oblasti měnových vztahů. Přijat americký plán (Whiteův) s prvky plánu britského (Kyenes). Whiteův plán – vytvoření centra mezinárodní měnové politiky s dominantním postavením dolaru a významnou úlohou zlata, stanovení pevných devizových kurzů světových měn, které byly určeny zlatým obsahem a přechod těchto měn k volné směnitelnosti. V 70. letech tento systém padl.

Témata, do kterých materiál patří