Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance diskuze

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Slabá měna, další intervence. ČNB čeká dlouhý boj s deflací

Inflace letos zůstane pod jedním procentem, centrální bance se ji nepodaří zvýšit. Určitou změnu strategie pak má přinést postupná výměna členů bankovní rady.

Praha - Drahé euro a další měnové intervence ze strany České národní banky. Na dopady hrozící deflace by si Češi měli pomalu zvykat. Podle analytiků se je totiž nepovede vyřešit ani do roka.

"Na hranici deflace se budeme pohybovat dlouhodobě," varuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Hlavním "viníkem" bude podle něj pokračující pokles cen v eurozóně, který se bude přelévat do jinak zdravého Česka.

„Každá další intervence, ať už slovní, nebo skutečná, přitom v dalších letech zabere jen na chvíli,“ říká Navrátil. Potom ale inflace vždy znovu sklouzne těsně nad nulu, tedy hluboko pod dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB).

Určitou změnu nicméně může přinést postupná výměna členů bankovní rady včetně dosavadního guvernéra Miroslava Singera. Jejich nástupce vybere prezident Miloš Zeman, který patří ke kritikům intervence.

Inflace na jednom procentu? Hloupost

Navrátil očekává, že – v rámci boje s deflací – bude současná bankovní rada ČNB tuzemskou měnu postupně dál oslabovat, postupně třeba až na 30 korun za euro. "V průměru by šlo o oslabení o korunu za rok," říká s tím, že v mezidobí bude ČNB "hrozit" dalšími zásahy. Nic z toho však podle něj ceny nahoru nevyžene.

Přímo ČNB se k podobnému scénáři zatím odmítla vyjádřit. "V tuto chvíli se tvoří nová prognóza, kterou projedná bankovní rada na měnovém zasedání 5. února," říká mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

ČNB ve své poslední Zprávě o inflaci počítá s tím, že v posledních třech měsících tohoto roku porostou ceny meziročně o 1,5 procenta. Ministerstvo financí v aktuální makroekonomické predikci očekává celoroční zdražování o 1,7 procenta.

"Letošní inflace na jednom procentu? Hloupost," reaguje na to Navrátil, podle něhož se tuzemské ceny v celém roce 2015 zvýší jen o 0,3 procenta.

(Strašák jménem deflace

Proč je deflace takovým strašákem a proč by se z ní domácnosti neměly automaticky radovat? Při klesajících cenách totiž lidé méně utrácejí.

S klesající spotřebou se snižuje i výroba. Firmy pak potřebují od zaměstnanců méně práce, což vede k poklesu mezd nebo k propouštění. A deflační spirála pokračuje - jestliže se domácnostem snižuje příjem, tak s utrácením nadále otálejí. Pokles cen nepomáhá ani dlužníkům. Při splácení svých starších půjček musí totiž stále vracet původní částku, i když mají vzhledem k poklesu cen i mezd méně peněz.Kritikové však argument, že by domácnosti masově odkládaly nákupy jen kvůli naději, že za několik měsíců nakoupí o desetiny procenta levněji, pokládají za nesmysl.)

Témata, do kterých materiál patří