Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance diskuze

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Podle Kovandy je pravděpodobné jen znovujmenování Janáčka. "Například proto, že to byl podle všeho jeden ze tří radních, kteří nezvedli ruku pro intervenci na oslabení koruny v roce 2013," dodává ekonom. Kovanda počítá s tím, že se v bankovní radě objeví i některý z odborářů, kteří nyní proti intervenci vystupují.

Kovanda věří, že na jaře 2017 už bude v Česku "dostatečná" inflace na to, aby ČNB intervenční režim zrušila, a žádné další zásahy tak nebyly třeba. "Pokud bude období deflace, případně nízké inflace trvat déle, tak bude pochopitelně boj ČNB s tímto fenoménem již pravděpodobně poznamenán Zemanovým pohledem na věc," dodává ale ekonom.

Možné zrušení inflačního cíle osobně považuje za tak zásadní krok, že se do něj nepustí ani nová bankovní rada. Zároveň ovšem nevylučuje, že k podobné změně (kterou by se následně mohlo inspirovat i Česko) nedojde "časem" na mezinárodní úrovni.

Podle Šichtařové je pravděpodobné, že pokud bude intervenční režim trvat ještě na jaře 2017, tak jej "nová" bankovní rada opustí.

Strach z deflace nemějte, říkají kritici

S deflací se ČNB i Evropská centrální banka snaží bojovat již déle než rok. V celé eurozóně klesaly v prosinci ceny o 0,2 procenta, deflaci hlásilo dvanáct zemí platících eurem.

Kromě poklesu cen ropy má záporná inflace podle ekonomů i další příčiny, které jsou na rozdíl od zlevňování „černého zlata“ dlouhodobé. Navrátil zmiňuje například předlužení ekonomik, stárnutí populace nebo málo pružný trh práce.

Podle některých odborníků ale strach z deflace stále není namístě. Například Šichtařová označuje aktuální pokles cen za "pozitivní šok", který může naopak podpořit spotřebu. Podobný názor má i ekonom společnosti Partners Pavel Kohout.

"Pokud dovážíme levnější ropu nebo plyn, znamená to, že domácnostem zůstane více peněz na nákup jiného druhu zboží nebo služeb. Je to jednoznačně dobrá zpráva," říká Kohout. Žádný problém s nízkou inflací podle něj neexistuje.

Jestliže budou letos v Česku klesat ceny a nic zlého se nestane, tak bude ČNB podle něj vypadat nutně trapně. "Pokud ale bankovní rada rozhodne o dalším oslabení koruny, její členové možná již nikdy v životě nevyjdou mezi lidi bez ochranky," dodává Kohout. K dalším výrazným kritikům intervence patří kromě současného prezidenta ČR i jeho předchůdce Václav Klaus.

Oslabení koruny

Česká národní banka se rozhodla používat kurz koruny jako další nástroj měnové politiky. Rozhodnutí držet kurz koruny poblíž hladiny 27 Kč za euro vyvolalo živou diskuzi odborné i široké veřejnosti. V této veřejné debatě se objevuje řada mýtů, na které ČNB musí reagovat.

Prohlášení bankovní rady na tiskové konferenci po skončení měnového zasedání

Témata, do kterých materiál patří