Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Finance diskuze

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.02 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Prognóza celkové i měnověpolitické inflace se oproti minulé predikci výrazně snižuje pro nejbližších několik čtvrtletí z důvodu nižší pozorované inflace na konci minulého roku, utlumenějšího výhledu zahraničních výrobních cen a dalšího propadu cen ropy. Na horizontu měnové politiky – tedy v první polovině roku 2017 – je pak její snížení méně zřetelné, když přímý vliv propadu cen ropy odezní a směrem k vyšší inflaci navíc působí rychlejší růst domácích nominálních mezd. Přehodnocení vývoje hrubého domácího produktu oproti minulé prognóze je nevýrazné. Předpoklad o stabilitě tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a používání kurzu jako nástroje měnové politiky do konce roku 2016 zůstává v prognóze zachován. Po opuštění kurzového závazku se v roce 2017 trajektorie tržních úrokových sazeb posouvá níže zejména v důsledku prodloužení kvantitativního uvolňování ze strany Evropské centrální banky.

Bankovní rada vyhodnotila rizika prognózy na horizontu měnové politiky jako zhruba vyrovnaná s tím, že významným obousměrným zdrojem nejistoty je vývoj cen ropy, která v posledním období výrazně kolísá. Bankovní rada konstatuje, že Česká národní banka neukončí používání kurzu jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017. Bankovní rada přitom vidí jako pravděpodobné ukončení závazku v první polovině příštího roku. Bankovní rada opět diskutovala také o možnosti zavedení záporných úrokových sazeb s ohledem na rozšíření úrokového diferenciálu vůči eurozóně a vývoj na domácích finančních trzích.

Měnový kurz jako nástroj měnové politiky – nejčastější otázky a odpovědi

Co je cílem použití měnového kurzu jako nástroje měnové politiky, resp. proč ČNB přistoupila k devizovým intervencím?

Cíl použití kurzu jako dalšího měnověpolitického nástroje – a tedy použití devizových intervencí k oslabení koruny – je stejný jako u úrokových sazeb. To znamená v souladu se zákonným mandátem ČNB udržet cenovou stabilitu v české ekonomice, která je vyjádřena plněním inflačního cíle ČNB ve výši 2 %. Jinými slovy, šlo o snahu předejít deflaci, zajistit plnění 2% cíle udržitelným způsobem a urychlit návrat do situace, kdy bude ČNB moci opět začít používat svůj standardní nástroj, tj. úrokové sazby. Použití devizových intervencí jako vhodného nástroje proti deflačním rizikům doporučila ČR v roce 2013 i hodnotící mise Mezinárodního měnového fondu. Z hlediska druhotného cíle ČNB, tj. podpory obecné hospodářské politiky vlády vedoucí k udržitelnému hospodářskému růstu, naše opatření přispělo k překonání nejdelší hospodářské recese v samostatné české historii, jejíž pokračování by nebylo v zájmu většiny firem ani občanů.

Kdy ČNB zahájila devizové intervence a proč se ČNB rozhodla dosahovat svého měnověpolitického cíle pomocí měnového kurzu?

Témata, do kterých materiál patří