Finance diskuze
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Rozhodne úspěch ECB
Rychlou cestu z nebezpečí deflace nečekají ani další ekonomové, které online deník Aktuálně.cz oslovil.
"Minimálně v prvních třech čtvrtletích bude tuzemská ekonomika podle všeho dokonce v deflaci. Nízká inflace se stane definitivně minulostí nejdříve v roce 2017," předpokládá Lukáš Kovanda z finanční skupiny Roklen.
Další oslabení koruny by podle něj mohlo přijít, pokud nezačnou v eurozóně růst ceny ani po spuštění kvantitativního uvolňování. Tento "protideflační" program, v jehož rámci bude Evropská centrální banka tisknout 60 miliard eur měsíčně, má začít fungovat od března.
Na nízké úrovni se inflace udrží i podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové. Ta dosud očekávala, že v celém roce 2015 porostou ceny o 1,1 procenta. "Jak moc velká je pravděpodobnost inflace pod jedním procentem, neumím vyčíslit, ale je to velmi realistické," říká nyní.
Analytik HomeCredit Michal Kozub věří, že se tak stane na 70 procent. „Úprk z dovezené deflace" podle něj rozhodně nepůjde vyřešit rychle ani jednoduše.
"Česko se může snažit zbavit deflace sebevíc, ale pokud se jí nezbaví Evropa, není šance se z tohoto kruhu vymotat. Kroky ČNB mohou jen mírnit bolest," tvrdí Kozub.
Kůň pije, jen když má žízeň
Eurozóna je však podle něj, pokud jde o zvládání ekonomických problémů, bezzubá, což se už několik let ukazuje třeba v případě Řecka. "A podobně to vidím i s řešením deflace," zdůrazňuje.
Podle Navrátila tudíž vyvstala mezi ekonomy otázka, zda má vůbec ještě smysl "hrát si na inflační cíl". Samotné rozhodnutí, že by inflace měla činit třeba dvě nebo tři procenta, už dnes podle něj totiž nezabírá. "Ty ceny vám neporostou. To je jako když přivedete koně k vodě – pokud nemá žízeň, nedonutíte ho pít," říká.
Že by ČNB cíl zrušila, však Navrátil vzhledem k její protideflační politice zatím nečeká. "Inflační cíl dvě procenta je platný, stejně jako rozhodnutí bankovní rady o měnové politice," potvrzuje ve své reakci mluvčí centrální banky.
Nové bankéře vybere Zeman
Už za dva roky by ale ke změně pravidel teoreticky dojít mohlo. Do té doby totiž skončí mandát čtyřem členům současné bankovní rady a jejich nástupce bude jmenovat prezident republiky Miloš Zeman.
Ten přitom s oslabováním koruny kvůli dosažení dvouprocentní inflace dlouhodobě nesouhlasí. "Je pravděpodobné, že kritiky intervencí budou i lidé, které Zeman do bankovní rady jmenuje," říká proto Kovanda.
Jako první ze současné bankovní rady skončí v polovině roku 2016 guvernér Miroslav Singer. Vzhledem k tomu, že byl do bankovní rady jmenován už dvakrát, znovu v ní zasednout nemůže. V době Zemanova mandátu přijdou na řadu ještě Kamil Janáček, Lubomír Lízal a Pavel Řežábek, kterému ovšem podobně jako Singerovi končí druhé funkční období.