Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Mikroekonomie výpisky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (169.25 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Základní otázky ekonomického života jsou: Co?, Jak?, Pro koho?

Ekonomická vzácnost
Při potřebě statků naráží člověk na omezenost zdrojů, které mu poskytuje příroda. Ekonomické statky jsou charakteristické svojí vzácností (jinak by nebyly otázky Co?, Jak?, Pro koho?). Vzácnost musíme posuzovat z hlediska prostoru i času.

Ekonomická vzácnost v sobě obsahuje dva aspekty:
1) Omezenost
aby byl člověk ochoten vynaložit energii na získání nějakého předmětu, nesmí být pro něj tento předmět volně dostupný (ni pitná voda z potoku za domem)
2) Užitečnost
daný předmět musí mít pro jedince nějakou užitnou hodnotu (ni lednička v Arktidě)

Statky:
1) volné - předmět, který je užitečný, ale zároveň dostupný (vzduch, voda)
2) ekonomické

Hranice produkčních možností
jako ilustrace volby v ekonomii

Při představě, že výroba je omezena určitými zdroji, technologií a výrobními faktory (půda, práce, kapitál), naráží ekonomika na volbu, co je lepší vyrábět v poměru s jinými výrobky či hodnotami. Tuto mez nazýváme hranice produkčních možností.

Jestliže ekonomika operuje na hranici produkčních možností, pak vyrábí efektivně. Ekonomika vyrábí efektivně, když nemůže vyrábět více jednoho statku, aniž by vyráběla méně jiného statku.

Bod C zachycuje nevyužité zdroje a neefektivnost. Tento stav znamená plýtvání zdroji. Je možno vyrobit více A i B, aniž by na některé straně byla újma. Cílem zdravé ekonomiky je přiblížit se hranici produkčních možností.

Na dalším graf je vidět přerušovaná hranice produkčních možností chudé země, kde jsou zdroje převážně využity pro obživu a minimálně na luxusní zboží. Po zbohatnutí země se hranice posunula a zvýšila se spotřeba potravin i luxusního zboží, a zvýšil se i poměr luxusního zboží ku potravinám. Hranice se také posouvá vlivem míry investic do budoucna (technologie, atd.).

Náklady příležitosti

Při volbě volíme mezi různými alternativami (práce/dovolená, atd.). Ta alternativa, které jsme se vzdali se nazývá náklady příležitosti. Je možno ilustrovat i na hranici produkčních možností. Náklady příležitosti znamenají hodnotu ušlého statku nebo služby.

Spotřební a úsporová funkce

Spotřební funkce
zobrazuje vztah mezi úrovní spotřebních výdajů a úrovní disponibilního důchodu domácnosti (zavedl Keynes).
Jestliže spotřební funkce leží nad osou kvadrantu, domácnosti vykazují záporné úspory (čerpají z úspor). V bodě vyrovnání, kde se tyto dvě křivky protínají, domácnosti ani nespoří, ani nevykazují záporné úspory. Jestliže je spotřební funkce pod osou kvadrantu, mají domácnosti kladné úspory. Výše záporných nebo kladných úspor se vždy měří jako svislá vzdálenost mezi spotřební funkcí a osou kvadrantu.

Úsporová funkce
důchod mínus spotřeba (možno i záporné úspory - tj. čerpám-li z uspořených peněz). Je odvozena od grafu spotřební funkce.

Témata, do kterých materiál patří