Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




anatomie-otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.48 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Základnou funkciou chlopňového aparátu srdca je zabezpečovať jednosmerný dopredný tok krvi v srdcových oddieloch a zabraňujú retrográdnemu pohybu krvi. Chlopňový aparát netvoria len samotné chlopne (anulus fibrosus, cípy chlopne) ale aj papilárne svaly a šlašinky, ktoré pohybujú cípmi chlopní

Řízení srdeční činnosti

Srdce přizpůsobuje svou činnost měnícím se potřebám organismu změnami tepové frekvence, tepového objemu a krevního tlaku. To se provádí jednak místními mechanismy, jednak extrakardiálními vlivy. Pro řízení srdeční činnosti je charakteristické, že nejprve probíhají změny frekvence a teprve poté objemové změny.

Regulační systémy v srdce působí podle klasického dělení na jeden nebo více z následujících dějů v srdci.

  1. Srdeční frekvence – její ovlivnění se nazývá chronotropie (chronos = čas, tropé = obrat), zvýšení srdeční frekvence pak pozitivní chronotropie, snížení naopak negativní chronotropie.

  2. Síla srdeční kontrakce – její ovlivnění se nazývá inotropie ( ís, ínos = vlákno), její zvýšení potizivní inotropie, snížení negativní monotropie.

  3. Síňokomorový převod – jeho ovlivnění se nazývá dromotropie (dromos = běh), zrychlení převodu vzruchu ze síní na komory (tedy zkrácení intervalu mezi systolou síní a systolou komor) pozitivní dromotropie, zpomalení – negativní dromotropie.

  4. Vzrušivost myokardu – její ovlivnění se nazývá bathmotropie (bathmos = práh), zvýšení vzrušivosti se označuje jako pozitivní bathmotropie, její snížení jako negativní bathmotopie.

Fyziologicky je však nejdůležitější veličinou vyjadřující funkci srdce minutový výdej srdeční, který je ukazatelem toho, jak funguje dodávka krve pro organismus.

4 A obecná stavba kosterního svalu

Sval

  • sval je funkční - aktivní složkou a výkonným orgánem pohybového systému.

  • Příčně pruhovaný kosterní sval se většinou upíná ke kosti. (např. mimické jsou výjimkou)

  • Svaly jsou jedinými efektory („vykonavači“), které má organismus k dispozici.

  • svaly v těle nejsou uloženy rovnoměrně

    • asi 56% váhy na dolní končetiny

    • asi 28% váhy na horní končetiny

    • asi 16% váhy na hlavu a trup

  • Kosterní sval (musculus, ř. mys) je soubor příčně pruhovaných svalových vláken spojených vazivem.

Základní stavba svalu

  • Svalová vlákna příčně pruhovaná jsou základníaktivní složkou svalu. Jejich délka a tloušťka kolísá v jednotlivých svalech i individuálně

  • Vazivo je druhou složkou svalu; spojuje a obalujesvalová vlákna, obaluje celý sval a vytváří téžúpony svalu ke kosti (šlachy).

  • Pomocná zařízení svalová a svalové cévy a nervy patří ke svalu jakožto orgánu.

Jednotlivá svalová vlákna jsou spojena minimálním množstvím vaziva, takže sarkolemma sousedních vláken se vzájemně nedotýká. Určitý počet (10-100) vláken je již nejen spojen, ale i obklopenzřetelnou vrstvičkou vaziva a vytváří primární snopeček svalový; z primárních snopečkůjsou vytvořeny malé svaly. U větších svalů jsou primární snopečky spojeny, takže vznikají sekundární snopce. Ty jsou opět obaleny vrstvou vaziva. Sekundární snopce mohou být dále sdruženy, takže vzniknou snopce vyšších řádů. Celý povrch svalu je pak pokryt souvislou vazivovou vrstvou.

Témata, do kterých materiál patří