Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




anatomie-otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (4.48 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zásobuje svaly přední a dorsální skupiny, m. supinator, dlaň, hřbet ruky a prstů, kůži v mediální polovině předloktí.

Vény

Povrchové vény

Povrchové žíly přechází z prstů a dlaně na hřbet ruky. Vzniká rete venosum dorsale manus na hřbetu ruky a rete carpi dorsale v oblasti zápěstí. Z rete venosum dorsale manus vznikají v. cephalica a v. basilica.

V. cephalica

Vena cephalica přechází na laterální stranu předloktí a po fascii pokračuje do loketní krajiny, po anterolaterální straně paže a ve fossa ovalis infraclavicularis (Mohrenheimi) v trigonum clavipectorale vstupuje do axilly a vlévá se do v. axillaris.

V. basilica

Vena basilica přechází na mediální stranu předloktí, v dolní polovině paže pod povrchovou fascii skrze hiatus basilicus a vlévá se do vena brachialis.

Hluboké vény

Hluboké žíly provázejí stejnojmenné arterie (až po v. axillaris jsou žíly zdvojené).

  • vv. digitales palmares a vv. metacarpales dorsales

  • vv. radiales

  • vv. ulnares

  • vv. Brachiales

3. a. Břišní a hrudní svaly, dýchací pohyby.

Dýchací svaly

Dýchací svaly mění objem hrudního koše, načež se roztahují plíce. Plyn se vždy přesouvá z místa vyššího tlaku do nižšího tlaku, a proto je vzduch nasáván do plic. Naopak při výdechu se objem plic zmenší a vzduch je vytlačen ven. Dýchací svaly se rozdělují na inspirační (vdechové) a na exspirační (výdechové), obě skupiny ještě na základní a na pomocné (pomocné jsou aktivní jen při zvýšené zátěži).

Mezi vdechové svaly patří zejména bránice, která se při stahu vyklenuje do dutiny břišní, čímž prodlužuje podélnou osu hrudníku. Inervována je prostřednictvím bráničního nervu. Dále se ve větší míře uplatňují zevní mezižeberní svaly (zdvihají žebra) a šikmé svaly (musculi scaleni, uplatňují se při zvýšené intenzitě dýchání). Také zdvihač hlavy(Musculus sternocleidomastoideus) zvedá částečně hrudní koš.

Při nezvýšeném dýchání je základním mechanismem výdechu pasivní retrakce plic a hrudníku vlastní tíhovou silou, případně potenciální elastickou sílou hrudníku a plic. Proto se v klidu neúčastní výdechu žádné svaly. Při zvýšené zátěži se uplatňují svaly pomocné, jako svaly tzv. břišního lisu, které táhnou bránici nahoru. Břišní lis tvoří přímý sval břišní, vnější a vnitřní šikmý sval břišní, příčný sval břišní aj. Dále se v tomto procesu mohou uplatnit vnitřní mezižeberní svaly, které táhnou žebra dolů.


b. Stavba srdce, průtok krve srdcem, chlopňový aparát, řízení srdeční činnosti.

PRŮTOK KRVE SRDCEM

- horní a dolní dutá žíla se těsně před srdcem spojují a naplní pravou síň – pak se otevře trojcípá chlopeň a krev se vlije do pravé komory => pravá předsíň se kontrahuje=zkracuje a pravá komora se dilatuje=prodlužuje => z pravé komory se dostává krev do Plicnice => dostává se do plic, kde se okysličí => naplní se levá předsíň a pak se přes dvojcípou chlopeň dostává do levé komory a odsud do aorty

=> 1, okysličená krev se rozvádí do celého těla, kde se odkysličí a žilami se sbírá do dolní a horní duté žíly => pravá předsíň
2, po naplnění předsíně je krev vypuzena do pravé komory
3, z pravé komory je krev vypuzena do plicní tepny
4, plicní tepna vede krev do plic, kde se krev okysličí
5, okysličená krev je vedena zpět do srdce plicními žilami – VENAE PULMONALES
- plicní žíly vedou do levé síně => když se naplní, otevře se dvojcípá chlopeň a kontrakcí předsíně je krev vypuzená do komory
- po naplnění komory je krev vypuzena do aorty a aortou je rozvedena do celého těla

Témata, do kterých materiál patří