Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázka č. 21 - Filosofie a její tázání,Předsokratovská filosofie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

21) Filosofie a její tázání; Předsokratovská filosofie

Filozofie vznikla ze dvou slov

  • Filein = moudrost

  • Sofia = láska

  • Filozofie= láska k vědění, moudrosti

Filozofie vzniká na přelomu 7. a 6. století před naším letopočtem v oblasti Malé Asie ( mílétská škola).

Tzv. ,,osa světových dějin“ – v 7. – 6. Století Ionové založili 12 městských států s čímž jsou spojeny první otázky o smyslu života….VE STEJNÉ DOBĚ se objevuje učení Konfucia, Lao´C, Buddhy a indická filozofie.

Snaží se formulovat otázky a vybízí k hledání odpovědí na ně. Jsou to otázky, které překračují zkušenost běžného poznání i zobecněné závěry jednotlivých věd. Filozofie původně obsahovala původně všechny vědy, které se následně odpojovaly například v 6.století před naším letopočtem se odpojila matematika a následně se rozvíjela jako samostatná věda, ale třeba dnes velmi oblíbená věda psychologie se od filosofie odpojila až v 19.století když v roce 1879 vznikla samostatný psychologický výzkum v Lipsku.

Za zakladatele filozofie je považován Pythagora, jelikož byl poprvé označen za filozofa.

Filosofie směřuje k podstatě bytí , jsoucna jako takového, k pochopení principů přírodního světa (kosmu), filosofie se na základě všech ostatních věd snaží vysvětlit svět, tedy člověka, přírodu a společnost.A pomáhá rozlišovat pseudohodnoty ( falešné hodnoty).

Základními filosofickými otázkami jsou otázky :

Kdo jsme a proč žijeme? Co je podstatou lidského štěstí? Co je podstata života? Co je to pravda a spravedlnost? Co je podstatou lidského štěstí? Co je to dobro a zlo? Jak vznikl svět? Existuje něco po smrti? Jak máme žít?

Filozofie vznikla jako protiklad k mýtům, jenž jsou považovány za předchůdce filosofie ( oboje se snaží o racionální výklad světa a postavení člověka v něm)

Filosofie a vědy spolu úzce souvisí. Nestojí proti sobě, naopak filosofie čerpá z kvalitního materiálu a ten jí nabízí věda.V době kdy byla filosofie utlumena tak i věda.

Z toho vyplývá, že filosofie je v rozporu s náboženstvím, kdy náboženství staví na víře a na citu, zatímco filosofie na zkušenostech a myšlení. A proto se na začátku filosofie setkala s určitou skepsí, údivem a pochybami.

- zdroje filosofie:

údiv

pochyby

nejistota/strach

zvědavost

FILOSOFICKÉ DISCIPLÍNY 3 cíle:

  1. Co je podstatou slova „být“ (jsoucno)

- ONTOLOGIE (ON= bytí), ztotožnění s metafyzikou, nauka o jsoucnu, Bytí je společné pro všechny jsoucna. Základní otázka Ontologie je: Co bylo prvotní při vzniku světa?

Pokud se filosofové domnívali, že prvotní při byla určitá materie = hmota nazýváme je materialisté ( dělíme na naivní materialismus – hledají prapůvodní látku – Thales, Anaximandros a na dialektický materialismus – využíval ho i marxismus – a na mechanický materialismus) Pokud se filosofové domnívali, že na začátku byla určitá idea, nazýváme je idealisty ( dělíme na subjektivní: podminují existenci vnějšího světa naším já a vše ostatní je pomíjivé a na objektivní: všechny věci kolem nás existují nezávisle na našem já =) našem vědomí

Témata, do kterých materiál patří