Filozofie 20. století a její osobnosti a směry
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
transcendentalizující tomismus je varianta novotomismu, která vznikla navázáním na filosofii Immanuela Kanta a Martina Heideggera. Tento druh novotomistické filosofie má hlavně stoupence na univerzitách v západní části Německa. Hlavními představiteli jsou:
Emerich Coreth - * 1919, německý filozof, římskokatolický kněz z řádu Tovaryšstva Ježíšova. Nejznámější jsou jeho práce v oblasti křesťanské filosofie a filosofické antropologie. (např. Co je člověk?). Silně na něj působila filosofie E. Husserla a M. Heideggera.
Karl Rahner (* 5. 3. 1904, † 30. 3. 1984). Německý římskokatolický kněz jezuitského řádu. Jeden z nějvětších znalců teologie a novotomistické filosofie. Profesor dogmatiky a dějin dogmatu na univerzitě v Münsteru a Innsbrucku. Sehrál významnou úlohu na 2. vatikánském koncilu. I přes jeho silné tomistické tendence se nechal značně ovlivnit Heideggerem. Usiloval o propojení transcendentního rozměru s realitou světského bytí. Teologie mluví současně o Bohu, člověku a světě. Budoucnost člověka je Boží budoucností, která se už teď „prolamuje” do přítomnosti. Podílel se jako autor na celé řadě filosofických i teologických děl. (Lexikon für Theologie und Kirche ( čes.Lexikon teologie a církve – Zvon - 1996), Handbuch der Pastoraltheologie (Rukověť pastorální teologie), Sacramentum mundi.
Johanes Baptist Lotz SJ. (*1903 - +1992) Studoval teologii a filosofii. Byl žákem Martina Heideggera. Jeho vrcholná činnost v oblasti filosofie a teologie spadá do dob, kdy působil jako profesor na Gregoriánské univerzitě v Římě. Lotzovy práce jsou ústřední teologicko-filosofické analýzy dnešní moderní novoscholastiky..
Transcendentální filoz. (ve scholastice) takový, který na rozdíl od transcendentního naši zkušenost nepřekračuje, ale co jí apriorně (předzkušenostně) předchází, co činí zkušenostní poznání možným;