Filozofie a proměny současnosti
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- a co otázky klonování a přečtení lidského genomu???
- př. možnost reprodukce identických jedinců, možnost radikálního zásahu do
posvátné říše genetiky?
→ zrození i smrt se náhle staly něčím, co už nepatří k prostému řádu přírody a co se alespoň
z části (jako mnoho jiných věcí) dostalo do naší moci
→ nebude to všechno znamenat znovu definovat, co je to život, přirozenost, příroda,
člověk??? → pokud ano, jedná se o předefinování těch nejzákladnějších filozofických pojmů, a to je velký úkol
3.) Globalizace
- žijeme v epoše dramatického přechodu → svět se kulturně i technicky globalizuje
x
- na druhé straně se však i tříští → rozpadají se velké říše, končí velké ideologie
(které stmelovaly národy), množí se etnické konflikty a konflikty zájmových skupin
- zatím je módou chaotická proměna, extrém
- dříve byla např. mládež schopna odlišovat se od jiných sociálních skupin + toto odlišení si většinou držela po dlouhou dobu, identifikoval se s ním, vytvořila si svůj životní styl i způsob, jakým ho dávala najevo (př. hnutí beatniků, Hippies)
x
- dnes se mladí nerozpakují během krátké doby čtyřikrát totálně změnit vizáž (př.dlouhé vlasy dohola, chvíli nosí kroužek v nose, několikrát podlehnou šílenství módních vln a hudebních hitů)
- generace 60. let má např. dodnes v trvalé oblibě Beatles
- na čem bude lpět generace 90. let???
- prototypem takových postojů je např. Madonna, jejíž vizáž se často dramaticky mění - Wolfgang Welsch ve své knize Estetické myšlení používá Madonnin případ jako zvláštní doklad této pozoruhodné postmoderní touhy po proměnách identity
- jedná se o zákonitost???, musí to být trvalé???, anebo se jedná o přechodný jev???, o přípravu něčeho úplně jiného, co teprve přijde???
- německý postmoderní filozof Peter Sloterdijk v knize Na jedné lodi vidí tyto jevy na pozadí dalekosáhlých procesů, s nimiž se budeme muset nějak vyrovnat → mluví o generaci „lidí bez návratu“, která ví, že je zatím jen provizóriem mezi tím, co už pominulo, a tím, co ještě nepřišlo
- P. S. ukazuje, že požadavkem, ale naštěstí už i jevem naší doby je hledání malých formátů → menších komunit, které by znovu daly smysl pocitům sounáležitosti
- poukazuje to na novou etiku, která naučí člověka, aby byl vnímavý pro malé rozdíly, aby si dokázal vážit pestrosti okolí, aby dopřál hlasu menšímu, slabšímu, nenápadnějšímu
→ k tomuto tématu – kniha Axela Honnetha Sociální filozofie a postmoderní etika
x
- mnozí namítnou:
- kam až má tolerance k druhému a k rozličným sociálním skupinám jít???
- neměla by platit přece jen nějaká univerzální norma pro všechny???
- mám být tolerantní i k tomu, že arabský terorista na základě své víry (kterou přece musím tolerovat) zabíjí jinověrce???