Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Demografické trendy v 19. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (18.94 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sňatečnost

Ekonomickými faktory bylo nejvíce ovlivněno sňatkové chování a sňatečnost. To se týkalo hlavně dolních a středních vrstev společnosti, které tvořily největší část obyvatelstva. V horních a středních vrstvách bylo vždy důležitým faktorem uzavřít sňatek věno, o volbě partnerů pro své potomky rozhodovali rodiče. Postupně mizelo. Po celé 19. století byly obvyklé sňatky v pozdějších letech ve městech a u mužů. Na venkově se ženy vdávaly dříve mezi 20-25 lety a sňatečnost byla mnohem vyšší, muži se ženili mezi 30-35 lety. Trvale svobodných mužů bylo 5 %, žen bylo o něco více, hlavně ve městech. Od roku 1870 začal podíl ve věku nad třicet let stoupat, což by se dalo přičíst všeobecnému růstu životní úrovně. Dělnické obyvatelstvo v průmyslu se ženilo a vdávalo poměrně brzo a to hlavně v období konjunktur a velké poptávky pro pracovní síle. Ekonomické příčiny často vedly k vdavkám pod stav či lidé zůstali svobodní. Ale stále měl manželský stav větší prestiž, než když lidé zůstali svobodní, byl to celospolečensky žádoucí stav, podporovaný i církví. Obvyklé bylo i omezování sňatků institucionálním způsobem.

V roce 1811 byl vydán zákon, že osoby mladší 24 musí mít ke sňatku souhlas zákonných zástupců, dále se zabraňovalo sňatku u nižších vrstev např. sňatku podruhů, aby se nemnožila bída. V 20-50. letech 19. století docházelo k odkládání sňatků, průměrný věk vstupu do sňatku se zvýšil o 2-3 roky, v polovině 19. století byla 1/10 trvale svobodných žen, protože neměly věno. Vyšší sňatkový věk měl za následek pokles plodnosti, zvyšoval se počet mimomanželských dětí (v 19. století 5%) a počet vdov. U vdovců bylo typické, že se hned po smrti manželky opět oženili (i vícekrát). Někdy byl podíl nemanželských dětí větší. Například v Loketském kraji (Aš, Cheb..) bylo roku 1800-víc než 8% nemanželských dětí a v roce 1840 dokonce už 22%,nemanželských dětí. Od 19.století rostl počet snoubenců se sňatkem mimo jejich rodiště a nadále byli snoubenci ze stejné společenské vrstvy.

Témata, do kterých materiál patří