Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 16 - Československo jako součást východního bloku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

C 16

Československo jako součást východního bloku

(mezinárodní politické, vnitropolitické, vojenské a hospodářské důsledky)

Předchozí otázka se věnuje období až po únor 1948 včetně a následující otázka se zabývá 50. léty, proto se budu snažit vystihnou problémy od února 1948 do počátku oněch 50. let.

  • Vnitropolitická situace

První etapa poúnorových změn ve složení vládnoucí garnitury začala již v únorových dnech sesazením a výměnou politické reprezentace. Šlo hlavně o představitele dem. pol. stran (lidovce, nár. socialisty, soc. demokraty v ČZ a představitele Demokratické strany na Slovensku). Tzv. očista veřejného života byla prováděna po únoru 1948 tzv. akčními výbory Národní fronty (AV NF). Mnoho lidí zachraňovalo své postavení vstupem do KSČ. Útěky do emigrace byly další reakcí na dění v Československu.

Demokratické politické strany – KSČ zprvu neví, jak s nimi naložit. Na dubnovém zasedání ÚV KSČ v roce 1948 mluvil Klement Gottwald o sloučení KSČ se sociálnědemokratickou stranou. Nakonec byla přijata do KSČ pouze 1/3 členské základny Československé soc. demokracie. Zbylé strany (Československá strana socialistická, Československá strana lidová, na Slovensku pak Strana slovenské obrody a Strana Slobody) byly podřízeny KSČ. Byla vytvořena Národní fronta (NF).

Společenské organizace – „prodloužená ruka“ KSČ. Funguje Revoluční odborové hnutí (ROH) v čele s předsedou Antonínem Zápotockým (který musel obhajovat oprávněnost odborů. Zaznívaly totiž názory, že masová KSČ přece hájí zájmy dělníku). Nicméně se ROH stalo jednou z hlavních opor komun. režimu. Postupně se ROH přestává zajímat o zvyšování úrovně pracujících, ale věnuje všechny své síly k řízení hospodářského systému. Další organizace – Československý svaz mládeže, Svaz československo-sovětského přátelství,... Nevyhovující spolky jsou rušeny nebo přeměňovány na tzv. ideově umělecké svazy (spisovatelů, skladatelů,…) s komunistickým vedením.

Schválením únorového převratu měly být volby do Národního shromáždění v květnu 1948, kde se měla prosadit naprostá převaha poslanců KSČ. Nejdříve ÚV KSČ navrhuje, že půjdou jednotlivé strany samostatně a předpokládalo se, že KSČ získá 75% hlasů. Nekom. strany se pomalu zpamatovávaly z únorového šoku, a tak přišel Gottwald s návrhem, aby byla předložena k volbám jednotná kandidátka NF. KSČ si přisoudila 70% všech mandátů, zbytek zbyl ostatním stranám. Volič pouze schvaloval (nevolil) předloženou kandidátku nebo mohl odevzdat bílý lístek (často však ve volební místností nebyla ani zástěna, volby byly veřejné). Obce, kde hlasovalo 100% pro jednotnou kandidátku byly označeny za vlastenecké. Oficiální výsledky vyhlašovaly, že 89% voličů bylo pro jednotnou kandidátku. Výsledky byly falšovány.

Témata, do kterých materiál patří