Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 16 - Československo jako součást východního bloku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (67 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Prezident dr. Edvard Beneš uvažoval již od únoru o odchodu ze své funkce. KSČ o to příliš nestála. Beneš chtěl abdikovat před volbami, nesouhlasil s jednotnou kandidátkou, ale Gottwald mu pohrozil, a tak Beneš abdikoval až po volbách (7.6. 1948). Beneš také nesouhlasil s novou tzv. lidově demokratickou ústavou, kterou nakonec podepsat Gottwald.

Národní shromáždění pak zvolilo 14.6. 1948 Gottwalda prezidentem, místopředsedou se stal Antonín Zápotocký.

Od poloviny roku 1948 konflikty, především se Sokoly, kteří se stavem nesouhlasí (sokolský slet, pohřeb Beneše 8.9. 1948).

Jedinou nekomunistickou silou v ČSR zůstala římskokatolická církev. KSČ vycházela z názoru, že je třeba vytvořit z katolické církve církev „národní“, která nebude podřízena papeži. Na základě těchto úvah se hledala možná cesta, jak využít církev ve svůj prospěch. V roce 1949 bylo přistoupeno k jednostrannému řešení. Byla provedena administrativní úprava, kontrola církve státním aparátem (ONV přebírá veškerou církevní agendu). Církevní školství bylo postátněno. V říjnu 1949 byly přijaty zákony o zřízení Státního úřadu pro věci církevní a o hospodářském zabezpečení církví a náboženských společností. To znamenalo v důsledku naprosté podřízení státu.

Prosazován ideologický boj v umění (socialistický realismus), marxistická výchova, nové osnovy ve školách. Ministrem školství je Zdeněk Nejedlý.

Politická agitace – pomocí funkcionářů, tisku, aparátů KSČ, prostřednictvím společenských organizací a státních orgánů a jejich tisku (agitace byla prostě všude). Agitace vedla k odporu vůči třídním nepřátelům, k plnění pracovních úkolů, rozvíjení soutěžení. Tabule cti a hanby (skoro jako ve školce), prapory, hesla (jako např.: Buduj socialismus, odhaluj reakci, posílíš mír!, …) Vyřazování „staré“ literatury, doplňování „novou“ marxistickou literaturou. Tisk přizpůsoben KSČ (vychází spisy Stalina, Lenina, Marxe a Engelse).

„Čistota“ školství – středoškoláci a vysokoškoláci převážně z dělnických rodin. Vyloučeno mnoho „nevyhovujících“ studentů i profesorů během roku 1948. Zavedena výuka marxismu-leninismu. „Rekvalifikační“ rychlokurzy pro uvědomělé občany, které jim dopomohly na vyšší posty (v nejrůznějších oborech). Zákon o tzv. jednotné škole – zrušena osmiletá gymnázia, nivelizace a uniformita učiva; všichni mají mít stejné podmínky.

Zákon o krajském zřízení – 19 krajů, 364 okresů.

IX sjezd KSČ v květnu 1949 – vytyčena tzv. generální linie výstavby socialismu (tzn. mimo jiné dokončení postátňování průmyslu, kolektivizaci zemědělství, plánovité řízení hospodářství, industrializaci Slovenska, tzv. socialistickou kulturní revoluci, proletářský internacionalismus).

Masová nezákonnost (MN)– charakteristický jev tohoto období. Samotná KSČ porušovala zákony, staré i nové. Komunisté rozhodovali o všem. MN měla i své ideologické opodstatnění (teorie o zostřování třídního boje v procesu budování socialismu). Pod vrcholem MN byly tresty bez soudů, které se pohybovaly v blízkosti soudních procesů, prováděné anonymní komisí, proti jejímu rozhodnutí nebylo odvolání. Takto byly naplňovány tábory nucené práce (TNP) a pomocné technické tábory (PTP) a koncentrační kláštery. (Zákonnou oporou byl zákon na ochranu lidově demokratické republiky.) Úplným vrcholem pak byly politické procesy (viz otázka C17).

Témata, do kterých materiál patří