Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




17. Český stát a Svatá Říše Římská

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (98.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Důsledky husitství v Říši

  • vypleněné pohraničí

  • strach z lidových shromáždění a podobných rebelií

  • dedikace říšské šlechty, která hl. táhla na křížové výpravy proti husitům

  • změna směru mezinárodního obchodu

Změna tváře střední Evropy a pozice čs. státu v ní. Důsledkem oslabení postavení respektované regionální mocnosti čs. st. ztratil vliv na vytváření podoby pozdního středověku ve stř. Erv.

Albrecht Rakouský (1437-39)na čs. trůně usedl jen paradoxně, jako ortodoxní katolík Čechy nesnášel a oni jako ortodoxního katolíka nesnášeli jeho.

Po smrti jeho i jeho syna Ladislava Pohrobka (1453-56; interregnum 1439-52 bylo dobou oslabení habsburského domu vzájemnými spory jeho předních členů)

Jiří z Poděbrad králem dvojího lidu

Po jeho smrti králem Jiří z Poděbrad, z počátku jeho vztahy s Říši díky pomoci Fridrichovi III. obleženému ve Vídni vlastním bratrem Albrechtem a díky sňatu jeho dcery Kateřiny z Poděbrad s uherským králem Matyášem Korvínem (byl to přípustný sňatek, neboť podobně jako Jiří z Poděbrad ani Matyáš Korvín nepocházel z královského rodu).

Vztahy po smrti Kateřiny velmi ochladly a Matyáš papežskou klatbu využil jako záminku pro útok na Čechy (Říše mu v tom nijak nebránila)

Jiří z Poděbrad upřednostnil Vladislava Jagelonského před vlastními potomky a s touto kandidaturou souhlasil i Fridrich III. (nebo´t Jiří z Poděbrad byl významným spojencem říšské politiky v Polsku proti Korvínovi).

Po bojích s Korvínem nakonec na trůn usedají 2 králové (to ovšem říšská politika přechází mlčením). Příslušnost vedlejších zemí ke koruně české však musela být vyřešena až Habsburky z pozice říšských panovníků a držitelů obou korun, neboť ještě v polovině 16. stol. vedla moravská aristokracie spor o to, zda země náleží čs. nebo uherské koruně.

1515 z obnovené pozice císařů Habsburkové uzavírají s Jagellovci prozíravé nástupnické smlouvy v případě vymření jednoho z rodů. Císař Maxmilián spolu s polským králem Zikmundem poručníky nezletilého Ludvíka Jagelonského – dominantní přirozeně vliv z Říše.

Jagelonci – po půlstoletí 1. kontinuální a legitimní dynastie na čs. trůně – navazují opět úzké vztahy s říší prostřednictvím sňatkové politiky. Manželka Vladislava Jagelonského Marie (vnučka císaře Maxmiliána, on tedy po smrti prazetě poručníkem svého pravnuka)

Vrcholem říšského vlivu na čs.-uherské soustátí byla adopce Ludvíka Jagelonského císařem Maxmiliánem, která – ač to v té době nikdo nemohl tušit – svázala osud Rakouska, Uher a Čs. zemí na 500 let.

Témata, do kterých materiál patří