Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 08 - Nesnáze československé demokracie ve třicátých letech a pokusy o jejich řešení

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (55 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

21. 9. však byl uvedený návrh v důsledku mezinárodního nátlaku přijat, což vedlo k demonstracím a následnému pádu Hodžovy vlády.

Západní velmoci zatím pokračují v politice appeasementu (usmiřování). 22. 9: na schůzce v Bad Godesbergu oznámil Hitler Chamberlainovi, že chce veškerá čs. pohraniční opevnění a že podpoří územní nároky Polska a Maďarska vůči ČSR. Britové a Francouzi, znechuceni Hitlerovými rostoucími požadavky, oznamují Benešovi, že nebudou Československu bránit v provedení mobilizačních opatření.

22.9. ustavena úřednická „vláda národní obrany“ v čele s generálem Janem Syrovým (hrdina první světové války, Benešův chráněnec, po válce souzen za kolaboraci, přičemž obvinění proti němu byla dost problematická)

23. 9. vyhlášena mobilizace čs. branné moci

-v září probíhaly i boje s polskými a maďarskými polovojenskými oddíly

Další události jsou vcelku známé, takže jen ve zkratce:

29. – 30. 9. Mnichovská konference – Hitler, Mussolini, Chamberlain a Deladier (francouzský premiér) podpořili územní nároky Německa, Polska a Maďarska vůči ČSR, Hitler slíbil, Beneš výsledky konference akceptoval (Zde bych si dovolil nadhodit otázku, zda GB a F byly skutečně ovlivněny jen strachem z Hitlera a nedostatkem objektivních informací o situaci v ČSR. Je pravděpodobné, že značnou roli sehrály i obavy z šíření komunismu. Kdyby Stalin skutečně poslal Benešovi vojenskou pomoc a ve střední Evropě by se tak ocitly početné sovětské jednotky, mohlo to mít dost závažné následky. Západ v meziválečném období považoval bolševismus za největší hrozbu. Mnozí politikové věřili, že s Hitlerem, jakožto s příslušníkem civilizovaného národa, je možno vyjednávat.)

2. 11. – 1. vídeňská arbitráž – Maďaři získali východní část Slovenska a Podkarpatské Rusi

Po Mnichovu začíná období druhé republiky – posílení státní moci (premiér Beran nazval nový režim „autoritativní demokracií“), vytvořena univerzální Strana národní jednoty (složené z pravice a středu), kritika prvorepublikového „partajnictví“

Národní strana práce – soc. demokraté a část nár. socialistů

-prezident JUDr. Emil Hácha

6. 10. Žilinská dohoda – požadavek na autonomii Slovenska, následujícího dne vyhlášena slovenská vláda (v čele Jozef Tiso)

-Podkarpatská Rus též autonomní (v čele Augustin Vološin, po válce odvlečen do SSSR)

-oficiální název Česko-Slovensko (od 19. 11.)

-slovenští nacionalisté tlačeni Hitlerem k vyhlášení samostatného státu, k čemuž nakonec došlo 14. 3. 1939. Tím zaniklo Česko-Slovensko a Hitler se tudíž již necítil vázán mezinárodními úmluvami, týkajícími se ČSR. Hácha byl pozván do Berlína a nucen podepsat souhlas s německou okupací, která začala v noci ze 14. na 15. 3. 1939. Česká armáda dostala rozkaz neklást okupantům odpor, k vážnějším ozbrojeným střetům došlo pouze u Frýdku-Místku. 16. 3. vyhlášen Protektorát.

Témata, do kterých materiál patří