Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Archeologie a legislativa

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (21.13 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

• Zákon stanoví i právo na nálezné (§ 23 odst. 4). Nálezné je odměna za odevzdání veřejného majetku vlastníkovi, nikoli výkupné! Nálezné nepatří tomu, kdo nález získal nelegální činností anebo při nálezu jinak porušil zákon.

Nový pojem: archeologické dědictví ČR přistoupila 23. září 2000 k Úmluvě o ochraně archeologického dědictví Evropy – tzv. Maltské konvenci (č. 99/2000 Sb. mezinárodních smluv). Tato mezinárodní smlouva je pro ČR závazná a ústavní zákon č. 395/2001 Sb. dokonce ustanovuje v případě nesouladu její přednost před našimi zákony. Každý stát se podpisem Maltské konvence zavazuje, že zajistí, - aby archeologická naleziště byla narušována co nejméně a maximum arch. nálezů aby bylo chráněno na původním místě v zemi (čl. 4, odst. ii), - aby v územním plánování a přípravě projektů byli vždy zapojeni archeologové, aby byly upraveny územní plány všech úrovní, které by mohly ohrozit AD, a aby se už v nich počítalo s dostatečným časem a prostředky na záchranný arch. výzkum a publikaci jeho výsledků (čl. 5) - aby zásahy do AD byly minimální a byly vždy odborně ošetřeny (čl. 5), - aby výzkumy prováděli pouze oprávnění a kvalifikovaní odborníci, a to pokud možno nedestruktivně (čl. 3), - aby stát zajistil vhodné podmínky a dostatek prostředků na evidenci AD, jeho dokumentaci, výzkum a zpracování výsledků výzkumu (čl. 6), - aby všechny nálezy (i ty, které nebyly získány výzkumem) byly přístupné vědeckému zkoumání (čl. 7, 8), - aby výsledky výzkumů a významné lokality byly zpřístupněny veřejnosti (čl. 9), - a nezákonné výkopy aby byly postihovány (čl. 10).

Další zákony:

Zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy, v platném znění (zejména po novelizaci zákonem č. 483/2004 Sb.), = upravuje nakládání s předměty, které jsou součástí sbírek – nejen muzejních, ale i jiných včetně soukromých (podmínkou je evidence v CES), a to detailně, co se týče evidence, podmínek v depozitářích, možností jejich využití apod.).

• Zákon č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty, ve znění novely č. 80/2004 Sb., = stanoví režim, v němž se předměty kulturní hodnoty, mj. i AN , mohou prodávat a vyvážet za hranice. U většiny těchto předmětů stanoví zákon výběr podle stáří, původu, druhů apod., pro který platí povinnost získat před prodejem nebo vývozem osvědčení. U dvou skupin předmětů je toto osvědčení nutné vždy: u předmětů sakrální povahy a u archeologických nálezů.

Zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) – více viz samostatně = stanoví režim pro plánování a provádění staveb. Není provázán s památkovým, pamatuje pouze na neočekávané nálezy (§ 176) a prevenci nijak neřeší. Při objevení AN vzniká stavebníkovi povinnost oznámit jej a pozastavit stavbu; je-li nález mimořádně cenný, může jej MK ČR prohlásit za kulturní památku; stavební úřad pak může stavební povolení změnit nebo zrušit. Zákon stanoví, že ochrana archeologického dědictví je veřejným zájmem.

Témata, do kterých materiál patří