Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




uzemni-zaklad-RU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Hlavní město: Brno.

Vývoj po roce 1918: Morava se stává součástí Československa, v jeho rámci od r. 1969 součást České republiky, jako člena čsl. federace, od r. 1993 součást nezávislé ČR.

3) Slezsko (vévodství Slezské):

Pozn.: toto území, tzv. Rakouské Slezsko, zůstalo jako součást Zemí Koruny české od r. 1742, kdy Marie Terezie ztratila ve prospěch Pruska a v neprospěch Zemí Koruny české ostatní, podstatně větší část, dosavadního Slezska; ztracená část se v Prusku stala provincií Pruské Slezsko. Po r. 1918 malou část ztraceného území získala ČSR (Hlučínsko), malou část Pruského (německého) Slezska na východě získalo Polsko a po r. 1945 získalo Polsko i většinu ostatního Pruského (německého) Slezska.

Znak: na zlatém poli černá orlice se zlatou korunou a zlatou zbrojí, na prsou nesoucí stříbrné perisonium uprostřed s křížkem a na koncích zakončené jetelovými trojlístky.

Vyobrazení:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/Wappen_Herzogtum_Schlesien.png

Hlavní město: Opava.

Vývoj po roce 1918: většina Rakouského Slezska se stává součástí Československa, jeho část získává též Polsko, a sice východní Těšínsko, včetně historické části Těšína (dnešní polský Cieszyn): arbitrážním výrokem konference velvyslanců z r. 1920 bylo Těšínsko rozděleno mezi ČSR a Polsko. Československem získané slezské území se od r. 1969 stává součástí České republiky, jako člena čsl. federace, od r. 1993 je součástí nezávislé ČR.

B) Alpské země:

4) Dolní Rakousy (arciknížectví Dolnorakouské):

Pozn: též arcivévodství Dolnorakouské či Rakousy pod Enží; název „pod Enží“ souvisí s tím, že řeka Enže (německy Enns), pravobřežní přítok řeky Dunaje, tvoří na dolním toku část hranice mezi Dolními Rakousy a Horními Rakousy (ty se označují jako Rakousy nad Enží).

Znak: na modrém poli pět zlatých orlů. Pozn.: v některých publikacích z přelomu 19. a 20. stol. týkajících se Předlitavska se však uvádí, že právě popsaný znak je znakem dřívějším a novým je na červeném poli stříbrné příčně položené břevno. Znak s pěti orli je nicméně v dnešní době znakem spolkové země Dolní Rakousy v rámci současného Rakouska.

Vyobrazení:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Wappen_Erzherzogtum_%C3%96sterreich_unter_der_Enns.png

Hlavní město: Vídeň.

Vývoj po roce 1918: Dolní Rakousy se stávají jednou ze spolkových zemí Republiky Rakousko (hranice republiky určila Saint-Germainská mírová smlouva z r. 1919) a jsou jí dodnes. Od r. 1922 byla ze země vyčleněna jako samostatná spolkové země Vídeň. Hlavním městem Dolních Rakous je nyní Sankt Pölten (Svatý Hypolit). Na základě St.-Germainské mírové smlouvy (1919) získala menší části Dolních Rakous (Vitorazsko a Valticko s oblastí soutoku Dyje a Moravy) ČSR, dnes jsou tato území součástí nezávislé ČR.

Témata, do kterých materiál patří