Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




uzemni-zaklad-RU

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (103 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pozn: v češtině známo též jako Solnohradsko, Salcbursko či Salcpursko.

Znak: štít svisle dělený, v pravé polovině na zlatém poli černý lev, v levé polovině na červeném poli napříč stříbrné břevno. V současné době jde o znak spolkové země Solnohrady v rámci Rakouska.

Vyobrazení: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Wappen_Herzogtum_Salzburg.png

Hlavní město: Solnohrad (Salcpurk, německy Salzburg).

Vývoj po roce 1918: Solnohradsko se stalo součástí Rakouské Republiky jako jedna ze spolkových zemí, což platí dodnes.

9) Štýrsko (vévodství Štýrské):

Znak: na zeleném štítě stříbrný vpravo hledící vzpřímený panter (pardál), jemuž z tlamy šlehá oheň. V současné době jde o znak spolkové země Štýrsko v rámci Rakouska.

Vyobrazení:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ec/Wappen_Herzogtum_Steiermark.png

Hlavní město: Štýrský Hradec (německy Graz).

Vývoj po roce 1918: severní část včetně Štýrského Hradce připadla Republice Rakousko a stala se tak spolkovou zemí (což platí dodnes), jižní část připadla Jugoslávii (dnes je součástí Slovinska).

10) Tyroly (okněžněné hrabství Tyrolské):

Znak: na stříbrném poli jednohlavý červený orel se zlatou korunou a zlatou zbrojí, na rozepjatých křídlech se zlatým perisoniem zakončeným na koncích jetelovými trojlístky. V současné době jde o znak spolkové země Tyroly v rámci Rakouska. Objevuje se i jako součást znaku italského regionu Trentino-Alto Adige.

Vyobrazení:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7f/Wappen_Gef%C3%BCrstete_Grafschaft_Tirol.png

Znak dnešní rakouské spolkové země Tyroly:

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Tirol_Wappen.svg&filetimestamp=20081121125713

Znak dnešního italského regionu Trentino – Alto Adige (černá plamenná orlice na stříbrném poli tam symbolizuje Trentino):

http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Stemma_Trentino_-_S%C3%BCdtirol.svg&page=1&filetimestamp=20080227155908

Hlavní město: česky postaru Inšpruk či Inomostí (německy Innsbruck).

Vývoj po roce 1918: severní část včetně Innsbrucku se stala součástí Republiky Rakousko a stala se tam spolkovou zemí, což platí dodnes. Jižní část se stala součástí Itálie: tvoří tam v současné době region Tridentsko-Horní Adiže (italsky Trentino-Alto Adige, německy Trentino-Südtirol).

Italské území se skládá ze dvou částí:

jižní část je tzv. Tridentsko (kdysi knížectví, ovládané zdejším knížetem - biskupem, který vykonával kromě moci církevní i moc světskou; v současné době je zde většina italsky mluvícího obyvatelstva a jsou zde i jazykové menšiny, včetně německy mluvící; název souvisí se zdejším hlavním městem Tridentem, italsky Trento, německy Trient).

Severní část je tzv. Horní Adiže (Jižní Tyroly) – v době připojení k Itálii tam žila výrazná většina německy mluvícího obyvatelstva; i dnes je zde většina německy mluvícího obyvatelstva, jsou zde i jazykové menšiny, včetně italské; italský název souvisí s názvem řeky, která tu protéká (Adiže, italsky Adige, německy Etsch) – „Horní“ proto, neboť je území na horním toku uvedené řeky.

Témata, do kterých materiál patří