volby-obecne-cs
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Dále budou rozebrány volby ČNR v r. 1990, s tím, že pokud není uvedeno jinak, platily stejné zásady i pro volby ČNR v r. 1992.
Mandáty ČNR (200) bylo třeba rozdělit mezi volební obvody. K tomu se použilo republikového mandátového čísla (RMČ).
RMČ = počet hlasů odevzdaných v ČR / počet mandátů parlamentu
Mandáty volebního obvodu = hlasy odevzdané v obvodu / RMČ
Pro vstup do I. skrutinia byla stanovena fixní uzavírací klauzule 5 % (v r. 1992 byla stanovena progresívní uzavírací klauzule, pro samostatně kandidující stranu 5 %, pro dvoučlennou koalici 7 %, pro tříčlennou koalici 9 % a pro čtyř a vícečlennou koalici 11 %). I. skrutinium se konalo pro volební obvody a použila se Hagenbach-Bischoffova metoda volebního čísla.
Mandáty se přidělily kandidátům strany podle pořadí na kandidátní listině. Využila-li však nejméně jedna desetina z celkového počtu voličů, kteří ve volebním kraji odevzdali platný hlas pro tuto politickou stranu, práva přednostního hlasu, obdrží nejdříve mandát ten z kandidátů, který získal nadpoloviční většinu hlasů voličů politické strany, kteří využili práva přednostního hlasu. V případě, že je politické straně přikázáno více mandátů a více kandidátů splnilo tuto podmínku podle předchozí věty, mandáty obdrží kandidáti postupně v pořadí podle nejvyššího počtu získaných přednostních hlasů. V případě rovnosti přednostních hlasů je rozhodující pořadí na kandidátní listině. Pro volby v r. 1992 se použil tentýž postup (včetně uvedené 1/10), ale měl-li být kandidát upřednostněn, musel získat počet přednostních hlasů, jež činí nejméně patnáct procent z celkového počtu platných hlasů odevzdaných pro politickou stranu v rámci volebního kraje.
Pro II. skrutinium (konalo se pro celou republiku) se rovněž použila Hagenbach-Bischoffova metoda volebního čísla. Mandáty se přidělily kandidátům strany podle pořadí na technické kandidátní listině.
c) volby Slovenské národní rady:
Právní úprava: ústavní zákon č. 143/1968 Sb. o československé federaci a související ústavní zákonodárství; zákon Slovenské národní rady č. 80/1990 Sb. o volbách do Slovenské národní rady.
Základní východiska: volby se týkaly jednokomorové Slovenské národní rady (SNR, 150 poslanců, pravidelné volební období 5 let /v r. 1990 se však volby konaly jen na dva roky/, pro volby v r. 1992 bylo stanoveno pravidelné 4-leté volební období. První volební období tak bylo dvouleté a podruhé byla SNR volena na 4 roky; od 1.10.1992 se SNR stala v souladu s Ústavou SR (č. 460/1992 Zb.) Národní radou Slovenské republiky (jednokomorový parlament SR) a její volební období mělo skončit po 4 letech od zvolení SNR; v r. 1994 se však na Slovensku konaly předčasné parlamentní volby.
Dále budou rozebrány volby SNR v r. 1990, s tím, že pokud není uvedeno jinak, platily stejné zásady i pro volby SNR v r. 1992.