volby-obecne-cs
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Mandáty země = počet všech osob zapsaných ve voličských seznamech země / SMČ
Mandáty země byly rozděleny mezi volební obvody (volební kraje), na které se země dělily. Stalo se tak pomocí zemského mandátového čísla (ZMČ); tento postup se neaplikoval za I. republiky, neboť počty mandátů volebních obvodů stanovil přímo zákon.
ZMČ = počet hlasů odevzdaných v zemi / počet mandátů země (určený pomocí SMČ)
Mandáty volebního obvodu = počet hlasů odevzdaných v obvodu / ZMČ
I. skrutinium se konalo pro volební kraje – použila se Hareova metoda volebního čísla.
Pro II. skrutinium (konalo se pro příslušnou zemi) se použila Hagenbach-Bischoffova metoda volebního čísla.
B) parlamentní volby v r. 1990 a 1992 (společné znaky):
v těchto volbách byl použit proporcionální volební systém s aplikací metody volebního čísla;
v uvedených volbách se vždy konala dvě skrutinia;
pro všechny tyto volby se používaly pro I. skrutinium stejné volební obvody (volební kraje), v ČR jich bylo osm a na Slovensku čtyři;
nově byla (ve srovnání s I. republikou a volbami r. 1946) stanovena uzavírací klauzule pro postup stran do I. skrutinia; v r. 1990 šlo o fixní uzavírací klauzuli a v r. 1992 o progresivní uzavírací klauzuli;
používaly se vázané kandidátní listiny; bylo možno udělit maximálně 4 preferenční hlasy pro kandidáty na příslušné kandidátní listině;
nebyla stanovena volební povinnost;
aktivní volební právo pro všechny tyto volby bylo stanoveno na 18 let a pasivní na 21 let.
a) volby Federálního shromáždění:
Právní úprava: ústavní zákon č. 143/1968 Sb. o československé federaci a související ústavní zákonodárství; zákon Federálního shromáždění č. 47/1990 Sb. o volbách do Federálního shromáždění.
Základní východiska: volby se týkaly obou komor Federálního shromáždění (FS). Jednou z nich byla Sněmovna lidu (SL, 150 poslanců, pravidelné volební období 5 let /v r. 1990 se však volby konaly jen na dva roky/, pro volby v r. 1992 bylo stanoveno pravidelné 4-leté volební období; poslanci z ČR a SR byli v této komoře zastoupeni podle počtu občanů obou republik). Druhou komorou byla Sněmovna národů (SN, 150 poslanců, pravidelné volební období 5 let /v r. 1990 se však volby konaly jen na dva roky/, pro volby v r. 1992 bylo stanoveno pravidelné 4-leté volební období; poslanci z ČR a SR byli v této komoře zastoupeni paritně, tj. 75 poslanců bylo z ČR a 75 poslanců bylo ze SR). První volební období tak bylo dvouleté a druhé mělo být čtyřleté, vzhledem k zániku federace uplynutím dne 31.12.1992 však skončila současně i existence Federálního shromáždění a současně zanikly i mandáty jeho poslanců.
Dále budou rozebrány volby FS v r. 1990, s tím, že pokud není uvedeno jinak, platily stejné zásady i pro volby FS v r. 1992.
ČSFR se dělila na dvě republiky, tj. ČR a SR. Jak již bylo naznačeno výše, do SN bylo z ČR voleno 75 poslanců a ze SR bylo do této komory voleno rovněž 75 poslanců. Pokud jde o SL, bylo třeba rozdělit její mandáty (150) mezi obě republiky. Dělo se tak s pomocí státního mandátového čísla (SMČ).