Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




seminarni_prace_tym20_final

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (90.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Zdroj: vlastní zpracování, 2017

Diskuze

Tato studie zjišťovala, zda se sourozenci liší z hlediska pořadí narození ve svém postoji k podnikání. Dosavadní práce se zabývaly především rozdílnými osobnostními charakteristikami mezi sourozenci nebo jednotlivými charakteristikami podnikatelů. Nicméně jen velmi málo zdrojů odkazovalo na samotný vztah mezi pořadím narození v kombinaci se vztahem k podnikání. Na základě rešerše dosavadní literatury jsme předpokládali, že neexistuje rozdíl mezi prvorozenými a později narozenými ve vztahu k podnikání (H1) a zároveň se také jedináčci a později narození významně neliší v různých osobnostních charakteristikách typických pro podnikatele (H2-H5).

Výzkum ukázal, že charakteristiky, které jsme na základě rešerše literatury vyhodnotili jako potřebné k podnikání (schopnost překonávat překážky, míra zodpovědnosti, ochota přijímat výzvy a ochota podstoupit riziko) se objevují stejně často jak u prvorozených, tak i u jejich později narozených protějšků. Nicméně ve svém vztahu k samotnému podnikání sledujeme u prvorozených a později narozených podstatný rozdíl, kdy se zdá, že prvorození k podnikání inklinují více než jejich mladší sourozenci. Toto tvrzení také podporuje výzkumný vzorek podnikatelů v práci Kaplana (2007), kde 71 % respondentů bylo prvorozených. Rovněž ve studii Dvira a Pinese (2007) můžeme shledat obdobný závěr. Tito autoři ověřili na vzorku high-tech podnikatelů, že prvorození podnikají častěji.

V pilotním výzkumu jsme neshledali významnou korelaci mezi pořadím narození a osobnostními charakteristikami. Proto stejně jako autoři Bleske-Rechek a Kelley (2013) nebo Rohrer et al. (2015) toto tvrzení zpochybňujeme a přikláníme se k myšlence, že pořadí narození nemá trvalý efekt na osobnostní rysy. K zajímavému závěru dospěl Harris (2000), který uvádí, že rozdílné charaktery sourozenců jsou vidět pouze v rodině. Z tohoto důvodu bychom měli vzít v úvahu určitou limitaci výsledků, které mohou být tímto faktem zkresleny. Dotazníky byly vyplněny samotnými členy rodiny, kteří tak mohou mít odlišné vnímání skutečností a svých charakterů než jejich okolí.

Proto pro další výzkumy doporučujeme dotazník nejen ve formě sebehodnocení, ale také další konfrontaci s hodnocením z externího prostředí – spolupracovníci, spolužáci atd.

Tento výsledek studie tudíž zcela nepotvrdil původní práci Ecksteina (2000), ze které jsme vycházeli a který tvrdí, že prvorození mají kladné sebehodnocení, jsou zodpovědnější, ambicióznější a více svědomití, tudíž by měli mít lepší předpoklady k tomu začít podnikat. Prvorození a jedináčci dosáhli sice lepších výsledků ve vztahu k podnikání, nicméně ve stanovených osobnostních charakteristikách se od svých později narozených protějšků neliší. Dále i výzkumy Sullowaye (1999) poukazovaly na silný vliv pořadí narození na osobnostní rysy a jsou proto v rozporu s výsledky pilotní studie.

Témata, do kterých materiál patří