Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




seminarni_prace_tym20_final

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (90.52 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Materiály

Dotazník se skládal ze série třinácti otázek rozdělených do pěti sekcí. První sekci tvořila filtrovací otázka, která měla zajistit, aby dotazník vyplnili pouze respondenti z vybrané cílové skupiny. Druhá sekce byla tvořena dvěma uzavřenými otázkami, které blíže identifikovaly vybranou cílovou skupinu (ročník studia a pohlaví). Třetí sekce se čtyřmi uzavřenými otázkami dotazovala na pořadí narození respondentů a jejich vztah k podnikání. Čtvrtá sekce se věnovala vedlejším efektům, které by mohly ovlivnit vztah respondentů k podnikání. Poslední sekce byla tvořena čtyřmi projektivními otázkami, které se vztahují k testovaným dílčím hypotézám H2‑H5.

Přesná podoba dotazníku, který byl předkládán respondentům, je k nahlédnutí v Příloze 1.

Pilotní studie - analýza dat a výsledky

Ve výzkumném vzorku mírně převyšoval počet žen (57,8 %) nad počtem mužů (42,2 %). Zastoupení jednotlivých ročníků bylo relativně vyrovnané - 42,2 % respondentů studuje v prvním ročníku, 43,4 % ve druhém a 14,5 % respondentů prodlužuje studium. Dále výzkumný soubor obsahoval 19 jedináčků, 34 prvorozených a 30 později narozených. U vztahu k podnikání byla nejpočetněji zastoupena skupina "Chci podnikat, ale zatím jsem neučinil/a žádné kroky" s 34,9 % následovaná skupinami "Nechci podnikat" s 20,5 %, "Nevím, k podnikání mám neutrální vztah" s 16,9 %. Další kategorie byly zastoupeny méně než 11 %.

Jedináčci a prvorození byli sloučeni do jedné kategorie. Postoj k podnikání byl sjednocen do čtyř kategorií – nechce podnikat, neví (tedy neutrální vztah), chce podnikat, již podniká. Data se znaky typu ano–ne byla kódována do nula-jednotkových proměnných. Např. proměnná žena = 1, je-li respondent žena apod. V případě více kategorií byla použita sada proměnných určujících příslušnost k jednotlivým kategoriím. Odpovědi byly následně analyzovány a vyhodnoceny pomocí vícenásobné regresní analýzy.

Výsledné proměnné a jejich popisné charakteristiky jsou uvedeny v Tabulce 2. Tato tabulka také obsahuje korelační matici, která ukazuje těsnost závislosti mezi jednotlivými charakteristikami.

Hypotéza H1 předpokládala, že neexistuje závislost mezi pořadím narození a podnikáním. Z výsledků je patrné, že oproti původním předpokladům (H1) se vztah k podnikání významně liší pro prvorozené/jedináčky na straně jedné a druhorozené na straně druhé (Tabulka 3, model M5, p = 0,009). Konkrétně výsledky naznačují, že na čtyř bodové škále proměnné vztah k podnikání jsou prvorození/jedináčci zhruba o půl bodu výše než jejich později narozené protějšky (β = 0,519) s jinak srovnatelnými hodnotami ostatních vysvětlujících proměnných.

Z výsledků je dále zřejmé, že rozdíl ve schopnosti překonávat překážky mezi prvorozenými a později narozenými je nesignifikantní (Tabulka 3, model M4, p = 0,093). Výsledky tedy podpořily naše původní očekávání (H2). Interval spolehlivosti je v tomto případě poměrně úzký, je tedy patrné, že případný vliv je zanedbatelný.

Témata, do kterých materiál patří